Pred 80 rokmi odohrali slovenskí futbalisti prvý medzištátny zápas, na Tehelnom poli zdolali Nemcov

fubtal, Slovensko_Nemecko (27. august 1939)

Presne pred 80 rokmi, 27. augusta 1939, odohrali slovenskí futbalisti oficiálne prvý medzištátny zápas. Tento míľnik je o to pozoruhodnejší, že niekoľko dní pred oficiálnym začiatkom II. svetovej vojny v Bratislave zdolali práve Nemcov 2:0. Informuje o tom oficiálny portál Slovenského futbalového zväzu.

Na lavičke Slovenska chýbal ozajstný tréner

Na Tehelné pole si vtedy našlo cestu 10 000 divákov a tí videli dva slovenské góly v podaní Jána Arpáša a Jozefa Luknára. Zápas ako hlavný rozhodca viedol Juhoslovan Popovič a slovenskému tímu na lavičke chýbal ozajstný tréner.

„Slováci nemali k dispozícii trénera, a tak sa tejto funkcie ujal zväzový kapitán Vojtech Závodský. Kostru mužstva tvoril poltucet hráčov ŠK Bratislava v základnej zostave. V odvetnom stretnutí 3. decembra 1939 v Chemnitzi Nemci zdolali Slovákov 3:1. Jediný gól mužstva vedeného trénerom Rudolfom Hanákom strelil Luknár,“ informuje portál futbalsfz.sk.

Československo odohralo prvý zápas v Antverpách

Počas II. svetovej vojny v rokoch 1939 – 1944 odohrala slovenská futbalová reprezentácia 16 medzištátnych stretnutí s bilanciou 3 víťazstvá, 2 remízy a 11 prehier. Z historických podkladov vyplýva, že Slovenský futbalový zväz vznikol už 4. novembra 1938, čiže ešte pred oficiálnym ustanovením Slovenského štátu (14.3. 1939).

„Už o tri týždne neskôr stanovili v Žiline štruktúru nového riadiaceho orgánu so štyrmi futbalovými župami. Zväzoví funkcionári pripravili dokumenty pre zástupcov FIFA a v apríli 1939 sa stalo Slovensko jednou z jej členských krajín,“ dodáva SFZ vo svojom historickom exkurze.

Pre zaujímavosť futbalová reprezentácia ČSR (čiže Československa) odohrala prvý reprezentačný zápas 28. augusta 1920 na olympijských hrách v belgických Antverpách proti Juhoslávii (7:0), ale prvý Slovák Pavol Šoral nastúpil v spoločnom výbere až o deväť rokov neskôr, 28. októbra 1929 v Prahe v dueli s Juhosláviou (4:3). Štefan Čambal reprezentoval ČSR na MS 1934 v Taliansku a bol prvý Slovák, ktorý si zahral vo finále majstrovstiev sveta.

Prvý medzištátny zápas Slovenska

  • zdroj: futbalsfz.sk

Slovensko – Nemecko 2:0 (2:0)
Góly: 19. Arpáš, 29. Luknár, rozhodoval: Popovič (Juh.), 10 000 divákov

Zostavy:
Slovensko: Reimann – Vanák, D. Kostka – E. Kováč, Chodák, Hudec – Bolček, Ferenčík, Arpáš, Luknár, Vysocký. Tréner: Vojtech Závodský
Nemecko: Jürissen – Immig, Marischka – Sebeditsch, Pekarek, Merkel – Hofer, Reitermaier, Binder, Kaburek, Gartner. Tréner: Sepp Herberger

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom