Pred dovolenkou si treba pozrieť aktuálne pandemické informácie, zabudnúť by ste nemali ani na pasy či poistenie (video)

cestovanie, dovolenka
Foto: ilustračné, Getty Images

Tohoročná letná turistická sezóna by mala byť iná, ako to bolo v posledných dvoch rokoch. Dôvodom je omnoho menej obmedzení pri cestovaní, ktoré si vyžiadala pandémia ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus to povedal na utorkovej tlačovej konferencii. Pripomenul však, že koronavírus a s ním súvisiace obmedzenia by sa mohli vrátiť koncom leta, respektíve začiatkom jesene.

Opatrenia sa môžu meniť

„Vyzývam verejnosť, aby si pred vycestovaním vždy zistili, aké sú podmienky a obmedzenia v danej krajine. Opatrenia sa v čase teoreticky môžu meniť,“ vyhlásil. Dodal, že popri pandemických opatreniach by mali cestujúci dbať aj na to, aby mali platné cestovné doklady a uzatvorené cestovné poistenie pre danú krajinu.

„Tiež vyzývam občanov, aby sa registrovali pred cestou na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Ak o našich občanoch vieme, že v nejakej oblasti sú, tak sme akcieschopnejší pri prípadnej pomoci,“ vyhlásil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pozor na doklady

Klus pripomenul, že cestujúci by mali byť v zahraničí obozretní a tiež by si mali dávať pozor na doklady. Ich vybavovanie v prípade krádeže patrí podľa štátneho tajomníka k najčastejším problémom, ktorým sa venujú konzulárne úrady či veľvyslanectvá. Odporúča preto mať pri sebe aj kópie cestovných dokladov, ktoré môžu byť nápomocné v prípade straty originálov.

Rezort diplomacie tiež upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby nezneužívala telefónne čísla na veľvyslanectvá a konzuláty, ktoré prídu cestujúcim do krajiny formou SMS. Tieto telefónne čísla sú vyhradené len na použitie v stave núdze, nie na zisťovanie si lokálnych informácií v danej destinácii.

Ministerstvo tiež pripomína, že momentálne sa neodporúča cestovať do Líbye, Iraku, Sýrie, Afganistanu, Sudánu, Jemenu, Mjanmarska a na Ukrajinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Klus
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR