Pred Hitlerom utekali Európania aj na Blízky východ, Európa sa teraz utečencov bojí. Státisíce však čakajú pred jej hranicami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci
utečenci Foto: SITA/AP

Európe hrozí ďalšia migračná kríza. Turecko, kde žijú milióny blízkovýchodných utečencov, totiž minulý týždeň otvorilo svoje hranice s Gréckom a Bulharskom. Odvtedy sa tam už zhromaždili desaťtisíce imigrantov túžiacich po lepšom živote v Európe. Nie až tak dávno však bola situácia úplne opačná.

Európskych utečencov prijala Sýria aj Irán

Tento zabudnutý príbeh priniesol ešte v roku 2016 denník The Washington Post. Počas druhej svetovej vojny pred postupujúcimi Hitlerovými vojskami prchali z Európy milióny ľudí, a to nielen Židov. Mnohí z nich zamierili aj na Blízky východ, kde našli útočisko vo veľkých táboroch v Sýrii, Egypte, Iráne či v Pásme Gazy.

Zaujímavé je, že európski utečenci často používali rovnakú trasu ako dnes tí sýrski – cez Stredozemné more a grécke ostrovy. Na Blízky východ mierili hlavne utečenci z Balkánu, Bulharska či Poľska. Jeden veľký utečenecký tábor sa v 40. rokoch minulého storočia nachádzal napríklad v sýrskom meste Allepo, z ktorého sú dnes len trosky. Odhaduje sa, že napríklad do Iránu počas vojny utieklo až 300-tisíc Poliakov.

Európa sa utečencov bojí

Európa má teraz strach z ďalšej vlny blízkovýchodných imigrantov. Tieto obavy eskalovali potom, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že už nebude brániť utečencom v odchode z Turecka, kde ich žije asi 3,5 milióna.

K hraniciam s Gréckom a Bulharskom začali okamžite prúdiť tisíce imigrantov. V ceste im stojí trojmetrový plot z ostnatého drôtu, ktorý v roku 2012 postavilo Grécko. Na jeho hraniciach teraz čaká na cestu do Európy najmenej 15-tisíc utečencov, niektoré zdroje uvádzajú až 24-tisíc. V ich odhodlaní preliezť hraničný plot im bránia policajti a vojaci slzotvorným plynom aj vodnými delami.

Neúnosná je situácia aj na niektorých gréckych ostrovoch. Ostrovy Lesbos a Chios sa premenili na jeden veľký utečenecký tábor, čo vyvoláva odpor u domáceho obyvateľstva. Ľudia už začali stavať barikády proti výstavbe táborov pre migrantov. Grécko vo štvrtok oznámilo, že imigranti, ktorí vstúpili na jeho územie nelegálne po 1. marci, budú vyhostení do ich domovských krajín.

EÚ pomôže Grécku len finančne

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tento týždeň oznámila, že EÚ Grécku poskytne finančnú pomoc vo výške 700 miliónov eur na zvládnutie imigračnej krízy. Únia tiež posilní svoju pohraničnú misiu Frontex v tejto oblasti.

Európa by ale nemala pri tvorbe svojej imigračnej politiky zabúdať na to, čo nám už história veľakrát dokázala – že situácia sa môže kedykoľvek znovu obrátiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganUrsula von der Leyen