Pred Islamským štátom ušlo zo Sýrie vyše 130 000 Kurdov

Sýrski utečenci
Počas trojročného sýrskeho konfliktu utieklo do Turecka už vyše milióna Sýrčanov. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 22. septembra (WEBNOVINY) – Vyše 130 000 sýrskych Kurdov ušlo za posledné dni do Turecka pred postupujúcimi bojovníkmi zo skupiny Islamský štát. V pondelok o tom informoval turecký vicepremiér Numan Kurtulmus, podľa ktorého je Turecko pripravené „na najhorší scenár“, čo znamená príchod státisícov utečencov.

Podľa vysielacej spoločnosti BBC turecké úrady však už uzatvorili niekoľko hraničných priechodov so Sýriou a otvorené zostali už len dva z deviatich. Prílev utečencov sa začal vo štvrtok, pričom väčšina z nich prichádza z mesta Ajn al-Arab (Kobane), ku ktorému sa blížia extrémisti z Islamského štátu.

Sunnitskí extrémisti postúpili v posledných dňoch do kurdských regiónov Sýrie pri hraniciach s Tureckom. Povstalci obsadili desiatky obcí v okolí mesta Ajn al-Arab, od ktorého sú už len asi desať kilometrov. Utečenci hovoria o krutostiach, ktoré páchajú vrátane popráv, kameňovania či podpaľovania obydlí. Turecká Strana kurdských pracujúcich (PKK) už vyzvala všetkých Kurdov, aby išli do Sýrie bojovať proti Islamskému štátu.

Počas vyše trojročného sýrskeho konfliktu utieklo do Turecka už vyše milióna Sýrčanov. Najnovších utečencov umiestňujú do preplnených škôl, ktoré slúžia ako záchytné strediská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát