Pred Pelém bola „desiatka“ len číslo. V Nigérii kvôli nemu prestali bojovať, americký prezident mu podal ruku ako prvý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pelé
Brazílsky futbalový kráľ Pelé (10). Foto: archívne, SITA/AP.

Odchod futbalového kráľa Pelého na večnosť zarmútil celý svet. Brazílčan, ktorý skonal vo štvrtok vo veku 82 rokov v Nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paule, bol desaťročia rešpektovanou osobnosťou na futbalovej scéne i mimo nej.

Alžbeta ho pasovala za rytiera

Pelého sláva bola taká, že v roku 1967 znepriatelené strany v občianskej vojne v Nigérii súhlasili s krátkym prímerím, aby mohol odohrať exhibičný zápas v krajine. Bývalá britská kráľovná Alžbeta II. ho v roku 1997 pasovala za rytiera. Keď zasa navštívil Washington, aby pomohol spopularizovať futbal v Severnej Amerike, bol to americký prezident, kto vystrčil ruku ako prvý.

Volám sa Ronald Reagan, som prezident Spojených štátov amerických. Ale vy sa nemusíte predstavovať, pretože každý vie, kto je Pelé,“ povedal vtedy Ronald Reagan.

Pestrý život po kariére

Pelého život po futbalovej kariére mal mnoho podôb. Bol politikom, keď zastával pozíciu brazílskeho ministra športu, bol bohatým podnikateľom a veľvyslancom UNESCO a OSN. Mal viacero úloh vo filmoch či telenovelách a dokonca skladal piesne a nahrával CD s populárnou brazílskou hudobnou skupinou.

Prvá futbalová superhviezda

Pelé bol považovaný za prvú naozajstnú svetovú futbalovú superhviezdu. Bol symbolom futbalu, ktorý hral s vášňou, chuťou a úsmevom na perách. Pomohol vytvoriť obraz hry, po ktorej ešte aj dnes stále túži mnoho futbalových fanúšikov. Nebol však len skvelý hráč a veľvyslanec najobľúbenejšieho športu na svete.

Bol taktiež kultúrnou ikonou. Bol stelesnením čistoty vo futbale, ktorá existovala dávno predtým, ako doň prenikli veľké peniaze a globálna geopolitika.

Hráč 20. storočia

Aj po odchode do dôchodku bol Pelé uctievaný, zbožňovaný a vplyvný. Stal sa hráčom 20. storočia podľa FIFA, o toto ocenenie sa podelil s Diegom Maradonom. V roku 2014 mu bola udelená vôbec prvá Zlatá lopta FIFA a dokonca aj Nelson Mandela hovoril o svojej úcte k Brazílčanovi, keď mu v roku 2000 odovzdal cenu Laureus za celoživotné dielo.

Vzdali hold brazílskej legende

Spomedzi všetkých, ktorí po správe o Pelého smrti verejne či na sociálnych sieťach vzdali hold brazílskej legende, mali azda najväčší cveng vety Neymara, ktorý mal k Pelému blízko.

Pred Pelém bola ‚desiatka‘ len číslo. Pred Pelém bol futbal len športom,“ uviedol Neymar, ktorý akoby chcel vyslať posolstvo, že to bol Pelé, kto navždy zmenil futbal a premenil ho na umenie a zábavu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Diego MaradonaKráľovná Alžbeta II.Nelson MandelaNeymarPelé
Firmy a inštitúcie FIFA Medzinárodná futbalová federáciaOrganizácia Spojených národov (OSN)UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru