Pred rokom skončil vojnový zločinec Ratko Mladič v cele

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mladic
Foto: SITA/AP

BELEHRAD 26. mája (WEBNOVINY) – Presne pred rokom sa skončil útek Ratka Mladiča pred spravodlivosťou, ktorý trval viac ako 15 rokov.

Niekdajšieho veliteľa bosnianskosrbskej armády zadržali srbské sily 26. mája 2011 v dedinke Lazarevo pod falošnou identitou Milorada Komadiča. Mladič pri zatýkaní odpor nekládol a dokonca pochválil mužov zákona, ktorým povedal, že našli, koho hľadali.

Zadržanie dnes sedemdesiatročného vojnového zločinca pútalo pozornosť celej Európy, ktorá sledovala postup srbských orgánov. Tie Mladiča niekoľko dní na to odovzdali do holandského Haagu, sídla Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), kde sa minulý týždeň začal proces v najväčšom prípade, akým sa ICTY v rámci svojej existencie zaoberal.

Mladič čelí obvineniam z najhorších zločinov spáchaných v Európe od druhej svetovej vojny. Tie zahŕňajú 11 trestných činov vrátane genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti za rolu, ktorú zohrával počas krvavej vojny na Balkáne v rokoch 1992-95. Medzi jeho najzávažnejšie zločiny má patriť takmer štvorročné obliehanie bosnianskej metropoly Sarajevo a masakra tisícov bosnianskych moslimov v Srebrenici. Mladič tvrdí, že je nevinný.

Zadržanie rodáka z bosnianskej dedinky Božanoviči bolo podmienkou viacerých krajín Európskej únie, do ktorej sa Srbi snažia dostať. Ich šance výrazne stúpli po zadržaní ďalšieho srbského vojnového zločinca Gorana Hadžiča, ktorý skončil v putách dva mesiace po Mladičovi.

Brusel ocenil konanie úradov balkánskej krajiny a v marci Belehradu udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ. Srbsko totiž formálne uzavrelo pátranie po troch najväčších vojnových zločincoch. Tretím do partie bol Radovan Karadžič, niekdajší bosnianskosrbský prezident, ktorého zatkli v júli 2008 v Belehrade pod falošnou identitou ľudového liečiteľa Dragana Dabiča.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Radovan KaradžičRatko Mladič