Pred rokom zomrel veľký Havel, ľudia si vyhrnuli nohavice

Havel
Foto: SITA/AP

PRAHA 18. decembra (WEBNOVINY) – V utorok uplynul presne rok od smrti bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho pamiatku si ľudia pripomenuli sprievodom centrom Prahy. Sprievod vyrazil z Václavského námestia a na Hradčanskom námestí potom ľudia vypustia balóniky so svojimi prianiami a odkazmi.

„Chceme nielen pripomenúť odkaz tejto výnimočnej osobnosti súdobých českých dejín, ale tiež sa zamyslieť nad spôsobom, ktorým môže každý z nás prispieť k tomu, aby bola Česká republika „raz ďalej“, ako si pán Havel prial vo svojom prejave k výročiu Nežnej revolúcie v roku 2009,“ doplnil.

Obrazom: Výnimočný Václav Havel

Od 17.00 pripravili organizátori v blízkosti sochy sv. Václava plátno s projekciou záznamu minuloročného koncertu „Pocta Václavovi Havlovi“ z Lucerny. Okolo 18.00 vyrazil sprievod na Hradčanské námestie, kde sa, rovnako prostredníctvom projekcie, premietne koláž z Havlova života.

Nie je to však jediná akcia, ktorá sa v deň výročia úmrtí Havla konala. Priaznivci si ho mohli tiež uctiť netradičným spôsobom, a to tak, že si výrazne vyhrnú nohavice. Pri vykročení do prezidentského úradu v roku 1989 vyšiel Václav Havel na nádvorie Pražského hradu totiž v nápadne krátkych nohaviciach. Fotografia obletela svet.

Václav Havel
Foto: Vojtěch Herout/Czech press photo

Bývalý československý a český exprezident zomrel na svojej chalupe na Hrádečku 18. decembra 2011. S jeho skonom odišla jedna z najväčších osobností európskej politiky dvadsiateho storočia, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v boji proti komunistickej diktatúre a v prechode Československa k demokracii.

Obrazom: Rozlúčka s Václavom Havlom

Na výročie skonu exprezidenta Václava Havla držala česká Poslanecká snemovňa symbolickú minútu ticha. Myšlienku piety priniesol v utorok na rokovanie dolnej komory parlamentu minister zahraničia a Havlov priateľ Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Pani predsedníčka, vzhľadom na to, že je to presne rok, čo zomrel pán Václav Havel, ktorému vďačíme za to, že môžeme v tejto snemovni slobodne zasadať, by som chcel požiadať o minútu ticha,“ povedal na začiatku rokovania predseda TOP 09. Poslanci mu vyhoveli. V skutočnosti držali ale minútu ticha len symbolicky, reálne trvala oveľa kratšie.

https://www.youtube.com/watch?v=wiFZbbd438g

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel SchwarzenbergVáclav Havel