Pred summitom G7 očakávajú v Mníchove tisíce demonštrantov

Frankfurt zachvátili drsné demonštrácie
Vo Frankfurte sa zhromaždili demonštranti, ktorí protestujú proti politike úsporných opatrení Európskej centrálnej banky, ktoré podľa protestujúcich priviedli mnohých ľudí do chudoby. Foto: SITA/AP

MNÍCHOV 4. júna (WEBNOVINY) – Stretnutiu lídrov skupiny G7, ktoré sa uskutoční v nedeľu a pondelok v bavorských Alpách, bude predchádzať demonštrácia v centre Mníchova s najmenej 15-tisícovou účasťou.

O štvrtkovom proteste a súvisiacich opatreniach v bavorskej metropole informuje denník Süddeutsche Zeitung (SZ), podľa ktorého nie je vylúčené, že do ulíc nakoniec vyjde „35- alebo 50-tisíc“ odporcov summitu.

Polícia výtržnosti nepredpokladá

Jeho dejiskom pritom bude luxusný alpský hotel Schloss Elmau ležiaci pri hranici s Rakúskom, približne 80 kilometrov juhozápadne od Mníchova. Podľa SZ miestna polícia považuje za „nepravdepodobné“, že by demonštráciu sprevádzali výtržnosti, napriek tomu však v meste platí „výnimočný stav“. Počet príslušníkov nasadených v Mníchove polícia nezverejnila, okolie Schloss Elmau, kde sa takisto očakávajú protesty, bude strážiť okolo 20-tisíc policajtov.

Na sobotu je v Mníchove naplánované ďalšie zhromaždenie, ktorého účastníci majú apelovať na lídrov G7, aby podnikli viac proti hladomoru a chudobe vo svete. Usporiadatelia, medzi ktorými je organizácia speváka Bona, očakávajú 17-tisícovú účasť, uviedol SZ.

Obmedzenia sa dotknú aj okolia letiska

Podľa denníka je potrebné rátať s obmedzeniami aj v okolí mníchovského letiska a pozdĺž trasy k dejisku summitu, keďže v prípade zlého počasia hlavy štátov a vlád nebude možné dopraviť vrtuľníkom.

Lídri priletia do Mníchova v nedeľu predpoludním a odlety špeciálov sa očakávajú v pondelok večer. Celý priestor medzi letiskom a rakúskou hranicou bude počas podujatia bezletovou zónou, čo sa podľa SZ vzťahuje aj na letecké modely. Rakúska stanica ORF informovala, že vzhľadom na polohu Schloss Elmau v iba niekoľkokilometrovej vzdialenosti od hranice bude pripravených zasiahnuť aj 2100 rakúskych policajtov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom