Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Policajná razia v Slovenských elektrárňach
Vstup do budovy Slovenských elektrární a.s. počas prebiehajúcej policajnej razie. Bratislava, 23. júla 2014. Policajtov v Slovenských elektrárňach zaujímali dokumenty z obdobia privatizácie spoločnosti. Foto: SITA/Ján Slovák
4. augusta 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Predaj Slovenských elektrární nie je istý, hľadajú investora

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Majoritný podiel Slovenských elektrární, a.s. (SE) nakoniec nemusí skončiť v rukách nového investora. Talianska spoločnosť Enel, ktorá sa rozhodla predať svoj 66-percentný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, síce začala proces predaja, ale pri nezaujímavých ponukách zo strany investorov zostanú Taliani naďalej na Slovensku.

Predaj Slovenských elektrární nie je nutnosť

„Isté je, že Enel spustí proces, v ktorom bude dostávať ponuky na odkúpenie 66-percentného podielu. Takže v prípade, že by prišli atraktívne ponuky, tak by Enel pokračoval v tom procese a podiel predal. Ak však neprídu atraktívne ponuky, Enel nie je nútený predávať Slovenské elektrárne,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk generálny riaditeľ SE Luca D’Agnese.

Otázne zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred ôsmimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

O kúpu vraj prejavili záujem Česi, Rusi a Číňania

Kedy by sa malo rozhodnúť, či do elektrární vstúpi alebo nevstúpi nový investor, zatiaľ nie je jasné. „Je predčasné hovoriť o nejakých dátumoch, pretože bude záležať, čo urobia záujemcovia o Slovenské elektrárne, ako aj záujemcovia o iné aktíva, ktoré Enel predáva. Dostávať ponuky by sme mali začať niekedy v jeseni tohto roka,“ konštatoval pre portál vEnergetike.sk D’Agnese.

Nechcel pritom reagovať na medializované informácie, že o Slovenské elektrárne už prejavili záujem Česi, Rusi či Číňania. Potvrdil len, že proces predaja elektrární bude otvorený pre všetkých záujemcov.

Slovenské elektrárne
Foto: SITA/Ján Lorincz

Policajné vyšetrovanie by nemalo ohroziť predaj

Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach (SE) by nemalo možný predaj 66-percentného podielu podniku ohroziť. „Ja osobne si nemyslím, že by to malo mať nejaký vplyv na predaj akcií. V konečnom dôsledku má kupujúci záujem o aktíva, o trhový potenciál spoločnosti, o samotnú spoločnosť,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D’Agnese.

Zločin sa mal stať ešte pred vstupom Enelu

Taliani sú presvedčení, že júlová policajná razia v Slovenských elektrárňach nesúvisí s ich činnosťou v podniku. „Môžeme len komentovať to, čo sme si prečítali v dokumentoch – príkaze na prehliadku, a tie to vylučujú, lebo vyšetrovanie sa dotýka obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární,“ dodal D’Agnese.

Podľa neho by vyšetrovanie malo pokračovať ďalej, a nech sa vyšetrí, čo sa vyšetriť má. „Kým spravodlivosť robí svoje vyšetrovania, ktoré považujú za potrebné, my sa zameriavame na to, čo je dôležité pre spoločnosť, respektíve pre krajinu,“ konštatoval pre portál vEnergetike.sk D’Agnese.

Policajná razia v Slovenských elektrárňach bola podľa samotných policajtov súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

V tejto súvislosti policajti zaisťovali v podniku listinné a iné dôkazy. Polícia vyšetrovanie vedie už od 30. júna tohto roku. Podľa hovorkyne ministra hospodárstva Miriam Žiakovej policajtov zaujímali dokumenty, ktoré sa týkajú privatizácie Slovenských elektrární.

Spoločnosť

Slovenské elektrárne

je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Odporúčané články

Taliansko rozmýšľa o predaji časti akcií firiem Enel a Eni Slovenské elektrárne sa stali členom poľskej burzy

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...