Predali lietadlo, z ktorého do Bieloruska padali medvedíky

Medvedik.jpg
UPJŠ

MOSKVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Lietadlo, z ktorého dvaja Švédi minulý rok nad bieloruským územím zhodili stovky medvedíkov s výzvami na dodržiavanie ľudských práv, predal jeho vlastník za viac ako 10-tisíc eur.

Stalo tak v utorok na internetovom aukčnom portáli eBay. Vyvolávacia cena pritom bol symbolický jeden dolár. Peniaze získané z predaja plne funkčného stroja francúzskej výroby pôjdu podľa jeho vlastníka na podporu boja za ľudské práva v Bielorusku.

Práve odkazy pripevnené na medvedíky a zhodené z modelu Jodel z roku 1968 rozzúrili bieloruské vedenia na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorý v bývalej sovietskej krajine vládne tvrdou rukou už takmer 20 rokov, píše portál ruskej spravodajskej televízie RIA Novosti.

Dvaja švédski občania v júli 2012 zhodili z lietadla 800 plyšových medvedíkov na územie Bieloruska. Ich ľahké lietadlo nezachytila bieloruská protivzdušná obrana a stroj bez problémov preletel nad bieloruským územím.

Bieloruské úrady najprv celú akciu popierali, no neskôr ju museli priznať. V reakcii na incident sa rozpútala diplomatická vojna medzi Bieloruskom a Švédskom, ktoré si navzájom vyhostili diplomatov. Švédske veľvyslanectvo v Minsku začalo znovu fungovať až minulý týždeň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom