Predčasné voľby nebude sledovať žiadna zahraničná misia

Voľby
Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) –

Štatistický úrad v utorok overí pripravenosť na voľby

Pripravenosť na blížiace sa predčasné voľby otestuje v utorok po druhý raz Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Druhá skúška spracovania výsledkov hlasovania v parlamentných voľbách bude v 50 obvodoch všetkých ôsmich krajských pracovísk Štatistického úradu SR, pre agentúru SITA to uviedol hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík. Skúška sa začne od 8:00 a predpokladaný koniec je o 17:00. Štatistici v skúške overia najmä komunikáciu, hardvér – funkčnosť a záťaž, programové vybavenie, sieť a bezpečnosť. Tretia – záverečná skúška spracovania výsledkov volieb do NR SR bude 5. marca, dodal Jánošík.

Štatistický úrad bude po skončení hlasovania priebežné výsledky zverejňovať na svojej webstránke statistics.sk a na externom webe volbysr.sk.

Prvé čísla by sa na portáloch mohli objaviť 10. marca okolo 22:30 – 22:40, podľa toho, ako okrsky spracujú zápisnice. Keďže vo voľbách kandiduje až 26 politických subjektov, oproti voľbám v roku 2010 bude spracovanie výsledkov hlasovania trvať dlhšie. Podľa predsedníčky ŠÚ SR Ľudmily Benkovičovej treba počítať s tým, že vzhľadom na počet kandidujúcich politických subjektov sa spracovanie výsledkov hlasovania predĺži o dve – tri hodiny, možno aj viac. Závisieť to bude aj od práce okrskových volebných komisií alebo aj od počasia. Oficiálne výsledky zverejní v nedeľu 11. marca Ústredná volebná komisia. Po januárových a februárových hackerských útokoch na webstránky viacerých štátnych inštitúcií štatistický úrad posilnil bezpečnosť oboch webstránok, na ktorých bude zverejňovať priebežné výsledky z hlasovania v predčasných parlamentných voľbách 10. marca.

Štatistický úrad vytvoril na spracovanie hlasovania 50 odborných sumarizačných útvarov a jeden špeciálny pri Ústrednej volebnej komisii (ÚVK). Na spracovanie výsledkov hlasovania do týchto útvarov nasadí približne 1500 ľudí, 760 počítačov a 360 tlačiarní. Základné informácie o voľbách možno nájsť TU, alebo na stránke NR SR.

Predčasné parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia 10. marca, nebude sledovať žiadna zahraničná pozorovateľská misia.

Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) neohlásili zahraniční pozorovatelia záujem. Hodnotiaca misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) navštívila Slovensko koncom januára, vyslanie pozorovateľov však neodporučila, pre agentúru SITA to uviedla zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová.

Pozorovateľom volieb môže byť každý

Na sledovanie priebehu volieb netreba osobitné povolenie od Ústrednej volebnej komisie. Pozorovateľom priebehu volieb a sčítania hlasov vo volebných miestnostiach sa môže stať každý, kto prejaví záujem. Potrebné je, aby požiadal o povolenie predsedu okrskovej volebnej komisie a riadil sa pokynmi predsedu komisie, uviedla pre SITA Škultétyová. Komisia môže pozorovateľa odmietnuť, ak by rušil hlasovanie, alebo ak by preňho nebolo vo volebnej miestnosti miesto. Musí počkať, kým sa volebná miestnosť uvoľní. Ak by chcel niekto sledovať prácu obvodnej volebnej komisie, ktorá v danom obvode zhromažďuje zápisnice okrskových volebných komisií a overuje ich úplnosť, musí mať na to povolenie od tejto komisie. Pozorovatelia nemôžu narúšať poriadok.

Pozorovateľské misie na Slovensku

Slovenskej republike z členstva v OBSE vyplýva povinnosť pozývať pozorovateľov organizácie na každé voľby. Počas posledných parlamentných volieb v júni 2010 sledovala ich prípravy a priebeh 11-členná hodnotiaca misia OBSE. Misia bola rozdelená na dve skupiny – jedna časť bola na strednom a druhá na východnom Slovensku. Na jar 2010 sa jej členovia na pozvanie vlády stretli so zástupcami politických strán či mimovládnych organizácií. OBSE počas týchto stretnutí zaznamenala obavy týkajúce sa napríklad financovania, priebehu kampane v médiách či účasti národnostných menšín vo voľbách. Na ich základe rozhodla o vyslaní hodnotiacej misie na voľby. Misia dospela k viacerým odporúčaniam, medzi iným odporúča zosúladiť volebnú legislatívu a zaviesť nezávislú kontrolu financovania politických strán a kampane. Celý text z misie je dostupný TU. Predtým u nás bola hodnotiaca misia OBSE počas prezidentských volieb v roku 2004.

OBSE vyslala k nám náročnejšiu – pozorovateľskú misiu na sledovanie príprav, priebehu a vyhodnotenia parlamentných volieb naposledy v rokoch 1998 a 2002. Priebeh parlamentných volieb v roku 2006 nesledovali žiadni medzinárodní pozorovatelia. Pozorovateľská misia OBSE dospela k názoru, že voľby do Národnej rady SR, ktoré sa konali 20. a 21. septembra 2002, zodpovedali štandardom slovenského práva a medzinárodným požiadavkám na priebeh demokratických volieb. Pozorovateľská misia OBSE sledovala aj voľby do NR SR v roku 1998. Zároveň z volebných sťažností podaných na Ústavný súd SR vyplynulo, že v parlamentných voľbách v rokoch 1998 a 2002 nedochádzalo k falšovaniu volieb. Nedostatky boli sporadické a zásadne neovplyvnili volebné výsledky. K transparentnosti volieb v roku 2006 prispel fakt, že Štatistický úrad SR začal výsledky parlamentných volieb v roku 2006 priebežne zverejňovať už na úrovni okrskových, teda najnižších volebných komisií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lívia Škultétyová