Predčasné voľby v Luxembursku opäť vyhral premiér Juncker

Jean Claude Juncker
Foto: SITA/AP

LUXEMBURG 21. októbra (WEBNOVINY) – Luxemburskí konzervatívci na čele s dlhoročným premiérom Jean-Claudom Junckerom sa opäť pokúsia zostaviť vládu po tom, ako zvíťazili v nedeľňajších predčasných voľbách.

Podľa takmer úplných oficiálnych výsledkov Junckerova Kresťanskosociálna ľudová strana (CSV) vedie so ziskom 33,7 percenta hlasov, čo predstavuje oproti predošlým voľbám pokles a stratu troch z 26 kresiel v 60-člennom parlamente.

Luxemburská socialistická robotnícka strana (LSAP), s ktorou CSV donedávna tvorila vládnu koalíciu, skončila na druhej priečke so ziskom 20,3 percenta.

Predčasné voľby si vyžiadal júlový rozpad vládnej koalície na čele s Junckerom, ktorý následne ohlásil svoj odchod z funkcie. Päťdesiatosemročný politik stojí na čele luxemburskej vlády nepretržite od roku 1995 a od roku 2005 až do januára 2013 tiež zastával funkciu predsedu Euroskupiny. Rozpad koalície so socialistami bol dôsledkom škandálu týkajúceho sa luxemburských tajných služieb, ktoré sa údajne v minulosti dopustili celého radu pochybení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude Juncker