Predčasné voľby v Poľsku do konca júna

Komorowski

VARŠAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – V Poľsku sa musia predčasné prezidentské voľby po tragickej sobotňajšej smrti Lecha Kaczynského uskutočniť pred koncom júna, vyplýva to z poľskej ústavy. Na základe článku 128 má šéf dolnej komory parlamentu 14 dní na to, aby stanovil presný termín. Zvoliť si ho môže voľne v rámci nadchádzajúcich 60 dní vrátane dňa vyhlásenia volieb. Túto úlohu prevezme predseda Sejmu Bronislaw Komorowski, ktorý sa dočasne ujal aj prezidentských právomocí. Pôvodne sa prezidentské voľby v Poľsku mali konať v októbri, keď sa vyzývateľom pravičiara Kaczynského mal stať práve liberál Komorowski.

Komorowski v reakcii na tragédiu vyhlásil v Poľsku týždeň smútku. „Neexistuje žiadna (politická) ľavica či pravica – sme zjednotení v štátnom smútku,“ uviedol.

Poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka zahynuli v sobotu spolu ďalšími významnými poľskými predstaviteľmi a vojnovými veteránmi, keď ich lietadlo havarovalo v hmle počas pristávania pri meste Smolensk na západe Ruska. Prezidentským lietadlom typu Tupolev TU154M letelo spolu 96 ľudí, z toho 88 členov delegácie, ktorá si do ruského mesta Katyň išla pripomenúť 70. výročie masakry 22 tisíc členov poľskej armády sovietskou NKVD. Pilot sa pokúsil pristáť štyrikrát. Haváriu nikto neprežil.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiLech Kaczynski