Predĺženie moratória na predvolebné prieskumy poruší podľa ombudsmanky viaceré práva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Patakyová
Bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Novela zákona, ktorá by predĺžila moratórium na predvolebné prieskumy zo 14 na 50 dní by podľa ombudsmanky Márie Patakyovej porušila hneď niekoľko základných práv a slobôd. Konkrétne by podľa verejnej ochrankyne práv zasiahla do práva verejnosti na informácie či slobodu slova a slobodu prejavu, ale aj slobodu podnikania prieskumných agentúr. Mária Patakyová to uviedla na svojom oficiálnom facebookovom profile.

Vymykáme sa štandardom v Európe

Patakyová sa domnieva, že 50-dňové obmedzenie na predvolebné prieskumy je neprimerané a v konečnom dôsledku zasahuje do slobodného rozhodovania voličov a voličiek. „Slobodné voľby neznamenajú len slobodu výberu, ale aj slobodu rozhodovania sa. Voliči a voličky sa rozhodujú na základe informácií, pričom ich určitú časť nebudú mať pre 50-dňové moratórium k dispozícii. Ak sa rozhodujú na základe preferencií, je to ich právo a Národná rada SR nemá prečo do tohto práva v takomto rozsahu zasahovať,“ tvrdí.

Podľa jej názoru aj v súčasnosti platné 14-dňové moratórium sa pohybuje na hranici ústavnosti. „Svedčí o tom aj skutočnosť, že v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami sme boli aj so súčasným 14-dňovým zákazom skôr výnimkou. Podľa výskumu Európskeho združenia pre marketingový výskum a výskum verejnej mienky je priemerná dĺžka moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky v Európe menej ako tri dni.

Pritom najdlhšie moratórium má v Európe podľa ombudsmanky Čierna Hora, v ktorej sa prieskumy verejnej mienky nesmú zverejňovať 15 dní pred voľbami. „Zavedením 50-dňového moratória sa tak absolútne vymykáme akýmkoľvek štandardom na starom kontinente. Neštandardné je tiež to, že k takejto zmene dochádza zhruba 4 mesiace pred voľbami,“ zdôrazňuje.

Voliči majú mať relevantné informácie

Voliči a voličky by podľa Márie Patakyovej mali mať k dispozícii všetky relevantné informácie, ktoré zabezpečia kvalitu ich voličského rozhodovania, vrátane informácií z prieskumov verejnej mienky. „V demokracii je nositeľom moci ľud a moc, ktorú majú politici a političky, je odvodená od vôle ľudí a podlieha imperatívu, ktorým je obmedzenosť zásahu do podstaty a zmyslu základných práv a slobôd,“ dodáva v statuse verejná ochrankyňa práv.

Parlament v pondelok, 28. októbra schválil pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorým sa moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky predĺži zo 14 na 50 dní. Za zmenu hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu. Novelu ešte musí schváliť prezidentka Zuzana Čaputová. Ak ju nepodpíše, budú na jej opätovné schválenie potrebné hlasy nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. Viaceré strany avizovali, že v prípade nadobudnutia platnosti podajú podnet na Ústavný súd SR. Prezidentka dnes k návrhu uviedla, že 50-dňová dĺžka moratória na zverejňovanie predvolebných prieskumov nemá v Európe obdobu. Novelu zákona si chce najprv preštudovať a potom sa rozhodne, či ju podpíše.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať