Predsedníctvo Európskej únie preberie Litva, Rusko má obavy

Litva
Foto: novostienergetiki.ru

VILNIUS 28. júna (WEBNOVINY) – Litva sa v pondelok ujme polročného predsedníctva EÚ a avizuje, že sa bude usilovať o zlepšenie vzťahov s postsovietskymi krajinami.

Jej cieľom je podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu s Ukrajinou a vrátiť sa k projektu Východného partnerstva, ktoré predstavili za predsedníctva Česka. Litva totiž chce zlepšiť situáciu v susedných krajinách, priblížiť ich k EÚ a dostať ich spod vplyvu Ruska.

Plánovaným vyvrcholením ich snáh má byť novembrový summit s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. To sa podľa očakávaní nebude páčiť Rusom. Podľa slov ruského veľvyslanca vo Vilniuse Vladimira Čchikvadzeho je Moskva v rozpakoch z výziev niektorých litovských politikov, ktorí chcú, aby si dotknuté krajiny vybrali spomedzi Ruska a EÚ.

Litva si v januári pripomenula 22. výročie krvavého útoku sovietskych vojsk, ktorý mal zamedziť snahám Litovčanov odčleniť sa od Sovietskeho v zväzu. Tie napriek úsiliu Moskvy boli nakoniec úspešné a krajina získala nezávislosť. Vzťahy medzi Ruskom a Litvou, v súčasnosti členom EÚ a NATO, sú však dodnes napäté. Vilnius totiž dlhodobo poukazuje na údajné základne s raketami krátkeho doletu v ruskej exkláve Kaliningrad, ktorý sa nachádza medzi Poľskom a Litvou. Tá 1. januára odovzdá predsedníctvo únie krízou zmietanému Grécku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom