Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ preruší rekonštrukciu SNG

Slovenská národná galéria
Sídlo SNG v Bratislave sa po rokoch začalo rekonštruovať tento rok. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – Veľké práce na rekonštrukcii sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave sa od júla do októbra prerušia. Dôvodom sú podujatia súvisiace s naším predsedníctvom v Rade Európskej únie, ktoré sa uskutočnia od júla do októbra v neďalekom bratislavskom sídle Slovenskej filharmónie, v Redute.

O pozastavenie vonkajších búracích a výkopových prác na objektoch SNG, ktoré by narúšali priebeh neformálnych ministerských zasadnutí a výrazne by zvýšili aj možné bezpečnostné riziká požiadali ministra kultúry Mareka Maďariča Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvo vnútra SR. Vyplýva to z návrhu na schválenie prerušenia prác realizácie verejnej práce – Investičnej akcie – „Rekonštrukcia, modernizácia a dostavba areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave“, ktorý na štvrtkové rokovanie vlády predložil minister kultúry.

„Dôvodom je veľká hlučnosť, prašnosť a tiež nevyhnutné zábery verejných komunikácií a priestranstiev pri búracích a výkopových prácach SNG,“ píše sa v návrhu zverejnenom na webstránke venovanej rokovaniam vlády http://www.rokovania.sk. Návrh bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní od 20. do 28. júna.

Prerušenie má skorigovať plánované náklady

Ministerstvo kultúry (MK) SR považuje za pravdepodobné, že prerušenie prác na rekonštrukcii od júla do októbra tohto roka spôsobí posun všetkých prác a aj korekcie v plánovaných nákladoch. „Vzhľadom na to, že v súčasnosti nie je možné stanoviť presné dôsledky prerušenia a tým posunu prác na jesenné a zimné obdobie“ mal by minister kultúry Marek Maďarič predložiť najneskôr do 31. marca budúceho roka na rokovanie vlády materiál, ktorým sa stanoví posun harmonogramu realizácie rekonštrukcie SNG spolu so súvisiacimi nákladmi.

Ako pre agentúru SITA uviedla generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá, „pre nás je najdôležitejšie, že rekonštrukcia sa začala, práce viditeľne postupujú a je zakotvená v programovom vyhlásení vlády“. Šéfka národnej galérie verí, že zdržanie bude nepodstatné a zhotoviteľ sa počas dočasného zastavenia búracích a výkopových prác sústredí na také práce, ktoré sa s obmedzeniami nevylučujú.

Sídlo SNG v Bratislave sa po rokoch začalo rekonštruovať tento rok. Generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá 28. decembra 2015 podpísala zmluvu s dodávateľom stavebných prác a 18. januára SNG odovzdalo stavenisko. Aj počas rekonštrukcie pokračuje galéria vo výstavách a programoch v Esterházyho paláci na Námestí Ľudovíta Štúra. Výstavy sú v SNG aj v tomto roku prístupné bezplatne. Galéria sa na začatie rekonštrukcie pripravila už v roku 2013. Do Hurbanových kasární na Kollárovom námestí vysťahovala všetky objekty, ktorých sa rekonštrukcia týka.

Vláda dala súhlas vlani v decembri

Vláda odsúhlasila rekonštrukciu SNG 16. decembra 2015. Generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá prijala správu o odsúhlasení rekonštrukcie s úľavou. V reakcii pre SITA na odobrenie financovania a časového posunu rekonštrukcie, obnovy a modernizácie areálu národnej galérie v Bratislave 16. decembra okrem iného upozornila, že „budova začala veľmi viditeľne a nebezpečne chátrať. Keďže bola rekonštrukcia areálu prioritou pána ministra, verili sme, že celý proces dobre dopadne“.

Ako dodala Kusá, „rekonštrukcia SNG je jednou z najväčších investícií rezortu kultúry a na jej konci by mal byť moderný a divácky prístupný kultúrny areál“. „Myslím si, že je to veľmi dobrá správa pre slovenskú kultúru a Slovenskú národnú galériu,“ povedal pre médiá na odsúhlasení financovanie rekonštrukcie vládou minister kultúry Marek Maďarič.

Rekonštrukcia, modernizácia a dostavba areálu SNG v Bratislave by sa mala začať riešením najakútnejších problémov, napríklad opravou premostenia, ktoré je v zlom technickom stave a zatvorili ho pred takmer 15 rokmi, 1. marca 2001. Projekt rekonštrukcie je vyčíslený na 48 718 937 eur s DPH a uskutočniť sa má počas 36 mesiacov v rokoch 2016 až 2018. Celková cena je výsledkom elektronickej aukcie a jej oprávnenosť potvrdil znalecký posudok. Užšiu súťaž s kritériom najnižšej ceny na stavebné práce vyhrala v elektronickej aukcii spoločnosť Hornex, a.s. – líder skupiny dodávateľov.

Rekonštrukcia má priniesť viacero pozitív

Obstarávacia cena zahŕňa päť položiek: zmluvu o dielo – stavebné práce (45,6 mil. eur s DPH), špeciálny dozor investora (649 800 eur s DPH), bezpečnostný projekt, ktorý nebol predmetom súťaže ani znaleckého posudku (1 657 254 eur s DPH), autorský dozor (369 184 eur s DPH) a záverečné revízie a projekt skutočného vyhotovenia (442 699 eur s DPH). Celkovú rekonštrukciu SNG začali plánovať v roku 2001 za čias ministra kultúry Milana Kňažka a v roku 2002 ju po prvý raz schválila vláda.

Projekt obnovy sídla SNG je rozdelený na etapy: premostenie, Vodné kasárne, nový depozitár galérie, administratívna budova a nové expozície. Okrem čiastočnej alebo úplnej rekonštrukcie, prípadne dostavby alebo prestavby existujúcich objektov SNG na Rázusovom nábreží a uliciach Riečna či Paulínyho by sa mali postaviť dve nové budovy – centrálny depozitár a viacúčelová hala.

Výsledná stavba má zabezpečiť primerané priestory pre expozície, ochranu a správu najvýznamnejších diel slovenského výtvarného umenia, miesto pre kultúrne programy, administratívne a technické zázemie ako aj bezproblémové fungovanie inštitúcie so všetkými súvisiacimi činnosťami. Rekonštrukcia má priniesť aj viacero pozitívnych prínosov pre centrum hlavného mesta. Areál galérie sa viac prepojí so životom centra Bratislavy a ponúkne nové služby jej obyvateľom a návštevníkom. Podrobnosti možno nájsť na webe Slovenskej národnej galérie – http://www.sng.sk/sk/o-galerii/rekonstrukcia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Maďarič
Firmy a inštitúcie SNG Slovenská národná galéria