Predsedom Slovenskej akadémie vied zostáva Pavol Šajgalík, predstavil aj svoju víziu

PREZIDENTKA: Prijala členov SRK a SAV
Staronový predseda SAV Pavol Šajgalík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Členovia Snemu Slovenskej akadémie vied (SAV) na online zasadnutí vo štvrtok 18. marca opätovne zvolili Pavla Šajgalíka do funkcie predsedu SAV. Jeho tretie funkčné obdobie začne plynúť 6. júna a potrvá do roku 2025. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Ako ďalej priblížila, Šajgalík vo svojej vízii zdôraznil, že pre rozvoj SAV je nutnou a kľúčovou podmienkou prijatie Zákona o verejnej výskumnej inštitúcii a úspešné dokončenie transformácie akadémie. „Je to dôležitý krok k tomu, aby sme získali postavenie kompatibilné s okolitým svetom,“ povedal Šajgalík.

Apolitické postavenie treba dodržiavať

Gáliková doplnila, že počas svojho úradovania bude „staronový“ predseda SAV dbať na prísne dodržiavanie apolitického postavenia akadémie s dôrazom na etiku vedeckého pracovníka a vedeckej práce.

Bude sa zasadzovať aj o uvedenie programov na pomoc mladým vedeckým pracovníkom, ktorí absolvovali doktorandské štúdium a za zjednodušenie procesu prijímania zahraničných vedeckých pracovníkov z krajín mimo Európskej únie (EÚ).

Celý život odpracoval v SAV

Šajgalík vyštudoval na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre experimentálnej fyziky. Je odborníkom v oblasti materiálového výskumu, konštrukčnej keramiky, keramických nanokompozitov, fázovej transformácie a mikroštruktúry. Celý svoj profesionálny život pracuje v SAV. Zastáva rôzne funkcie vo viacerých profesijných spoločnostiach doma aj v zahraničí.

Predsedu SAV vymenúva prezident Slovenskej republiky. Návrh na vymenovanie predkladá minister školstva, vedy, výskumu a športu na základe výsledku voľby Snemu SAV.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína GálikováPavol Šajgalík
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied