Predstavili kompletný program filmového festivalu Cinematik

Vladimír Štricl - cinematik
Umelecký riaditeľ Vladimír Štricl (vľavo). Foto: SITA/Ladislav Novák

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Organizátori Medzinárodného filmového festivalu Cinematik predstavili kompletný program jeho deviateho ročníka, ktorý sa bude konať od 10. do 15. septembra v Piešťanoch. Ako uviedli na dnešnej tlačovej besede, návštevníci a návštevníčky podujatia sa môžu tešiť na 113 filmov, pričom 74 bude dlhometrážnych. Navyše až 30 snímok v programe bude mať na festivale slovenskú premiéru.

„Teším sa, že už je to deviaty ročník a tiež, že Cinematik preniká aj do medzinárodných ohlasov. Má svojich stálych priaznivcov. Máme dobrý pocit, že niečo budujeme a formujeme,“ vyhlásila na besede čestná riaditeľka festivalu Božidara Turzonovová. Umelecký riaditeľ Vladimír Štric zasa predstavil súťažné i nesúťažné sekcie, ktoré tvoria program podujatia.

Aj bez slovenskej premiéry

Ako uviedol, do hlavnej súťažnej sekcie Meeting Point Europe kritici zaradili snímky Borgman (2013), Voľný pád (Free Range, 2013), Kalvária (Calvary, 2014), Neznámy od jazera (L’inconnu du lac, 2013), O koňoch a ľuďoch (Hross í oss, 2013), Temné údolie (Das finstere Tal, 2014), Tom na farme (Tom a la ferme, 2013), Veľká nádhera (La grande bellezza, 2013) a Zvláštna farba sĺz tvojho tela (L’étrange couleur des larmes de ton corps, 2013). „Až sedem filmov tejto sekcie nemalo na Slovensku ešte premiéru,“ vyhlásil Štric.

Aj súťažná sekcia dokumentárnych filmov Cinematic.doc predstaví deväť filmov. V tejto sekcii však súťažia slovenské snímky. Sú nimi Všetky moje deti (2013), Lyrik (2014), Stopy na hrebeni (2013), Stretko (2014), Felvidék – Horná zem (2014), DanubeStory (2014), Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), Prvý slovenský horor (2014) a Comeback (2014), ktorý sa predstavil aj na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.

Predstaví sa aj produkcia HBO

V nesúťažnej sekcii DoKma organizátori zasa ponúknu výber dokumentárnych komédií. Na Cinematiku sa predstavia aj diela z produkcie televízie HBO, a to film The Normal Heart (2014) a miniseriál Mildred Piercová (2011).

Sekcia Rešpekt ponúkne retrospektívu diel dvojice Gustave de Kervern a Benoit Delépine a v sekcii Hore dolu prúdom uvedú snímky ako napríklad Darca (2014), Frank (2014) či Mapy ku hviezdam (2014). Na festivale tiež predstavia profil českej režisérky Heleny Třeštíkovej, ktorý zostavil slovenský režisér Peter Kerekes. Sekciu Za hranicou kultu organizátori tentoraz venovali téme automobilových naháňačiek.

V programe festivalu našli miesto aj sekcie Čo dom dal, Kinema Choice, Cinematik Homage, Eye on films, Subjektívna kamera, Cinematik Jr., PNky Cinema a napokon Best Of z festivalu MFF CineFest v maďarskom Miškovci. Ako na tlačovej konferencii pripomenul Vladimír Štric, festival uzavrie slovenská snímka Deti (2014), ktorá bude mať na Cinematiku svetovú premiéru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kerekes