Predstavili novú inzulínovú pumpu, zlepší kvalitu života

Nová inzulínová pumpa
Na tlačovej konferencii predstavili novú inzulínovú pumpu. Foto: medtronicdiabetes.com

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Na dnešnej tlačovej konferencii predstavili novú inzulínovú pumpu, ktorá okrem podávania inzulínu dokáže ochrániť pacienta pred hroziacou hypoglykémiou a následnou stratou vedomia. Lekárom môže zasa pomôcť v správnom rozhodovaní o nastavení liečby. Pumpa predstavuje ďalší krok vo vývoji umelého pankreasu.

Pumpa dokáže predvídať hladinu cukru v krvi

Nová inzulínová pumpa je určená najmä pre ľudí s diabetom 1. typu, ktorí sú odkázaní na celoživotné podávanie inzulínu a navyše trpia častými hypoglykémiami. Vďaka zabudovanému inteligentnému systému dokáže predvídať hladinu cukru v krvi a rozpoznať tak hroziace riziká pre pacienta o pol hodinu skôr ako vôbec nastanú.

Pumpa je zároveň schopná sama na tieto riziká reagovať a regulovať množstvo a čas podávaného inzulínu. Vďaka tomu prispieva nielen k zlepšeniu kompenzácie, ale najmä k väčšej psychickej pohode a slobode pacientov.

Nová inzulínová pumpa
Foto: medtronicdiabetes.com

„Ľuďom s diabetom 1. typu, a v prípade detí aj ich rodičom, prináša táto najnovšia generácia inzulínovej pumpy novú kvalitu života, väčší pocit pohodlia a istoty. Už to nie je len presná aplikácia inzulínu. Nová pumpa pomáha udržiavať bezpečnú hladinu glykémie a ako vôbec prvá pumpa na svete poskytuje 24-hodinovú ochranu pred nebezpečnou, často až život ohrozujúcou situáciou, akou je hypoglykémia a jej dôsledky. Napokon, prispieva tiež k zlepšeniu prognózy z hľadiska dlhodobých komplikácií ako je poškodenie zraku, obličiek či rozvoj diabetickej nohy alebo srdcovo-cievnych ochorení. Medicína tak zaznamenáva ďalší pokrok, vďaka ktorému sme stále bližšie k vývoju umelého pankreasu,“ uviedol predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Účinkuje ako inzulín vylučovaný zdravým pankreasom

Inzulínová pumpa je veľká približne ako mobilný telefón a zaisťuje nepretržité zásobovanie inzulínom podobne ako zdravý pankreas. Inzulín sa podáva pomocou infúznej súpravy zakončenej malou kanylou, ktorá sa zavádza tesne pod kožu. Takto pumpa automaticky uvoľňuje stále množstvo inzulínu – bazálnu dávku, ktorou udržuje hladinu cukru v krvi v požadovanom rozmedzí bez nutnosti pravidelnej aplikácie inzulínu bez jedla.

Video: Hypoglykemický šok počas všedného dňa

K zamedzeniu nadmerného vzostupu hladiny cukru v krvi, napríklad pred jedlom, si pacient podá jednorazovú dávku inzulínu – takzvaný bolus. V inzulínových pumpách sa používa len krátkodobo pôsobiaci inzulín, ktorý účinkuje podobne ako inzulín vylučovaný zdravým pankreasom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom