Predstavili nový typ liečby periférnej neuropatickej bolesti

Maria Šarapovová si v Tokiu vyvrtla členok
Repríza ženského finále tohtoročného Wimbledonu medzi Petrou Kvitovou a Mariou Šarapovovou vo štvrťfinále tenisového turnaja WTA v Tokiu trvala iba niečo vyše 35 minút. Ruskej hráčke revanš nevyšiel, v ôsmom geme prvého setu za stavu 40:30 pri svojom podaní si podvrtla členok, museli ju ošetrovať a napokon vzdala. "Trafila som loptičku pri podaní, ale zle som dostúpila a odniesol si to ľavý členok. Pocítila som ostrú bolesť a potom si už pamätám iba to, ako som ležala na zemi. V okamihu mi to opuchlo a vedela som, že nemôžem pokračovať," opísal Foto: SITA/AP Photo/Koji Sasahara

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Pri príležitosti Týždňa boja proti bolesti (10. až 16. októbra) sa 6. až 8. októbra konal v Košiciach kongres XIII. česko-slovenské dialógy o bolesti, na ktorom algeziológom predstavili novú náplasť určenú na liečbu periférnej neuropatickej bolesti (PNB).

Ide o modernú dermálnu náplasť s obsahom vysokokoncentrovaného syntetického kapsaicínu, ktorého prírodná forma sa nachádza v čili papričkách.

Pacientom s PNB poskytuje možnosť dlhodobej a účinnej úľavy od bolesti s minimálnymi vedľajšími účinkami po jednej 30-minútovej alebo 60-minútovej aplikácii raz za tri mesiace.

Periférna neuropatická bolesť patrí medzi chronické bolesti a vzniká poškodením nervov z rôznych príčin. Môže vzniknúť po prekonaní pásového oparu, po ťažkých úrazoch, pri amputáciách končatín, po operáciách chrbtice, kĺbov alebo u HIV pozitívnych pacientov. Častý výskyt je spojený aj s ochoreniami chrbtice a cukrovkou. Pre PNB je typický meniaci sa charakter, sila a frekvencia bolesti. Typické je tiež striedanie silnej pálivej, bodavej, rezavej, trvalej alebo vystreľujúcej bolesti v končatinách, na trupe alebo na hlave.

Bolesť často sprevádza brnenie alebo mravčenie. U pacientov vyvoláva silnú bolesť už aj ľahký dotyk odevu pri obliekaní a k jej zintenzívneniu dochádza zvyčajne v noci. Pacienti preto trpia poruchami spánku, sú unavení a podráždení, čo vedie k zhoršeniu vnímania bolesti. Nedostatočne liečená bolesť má výrazne negatívny dopad na celkové zdravie a kvalitu života pacienta. Podľa štatistík periférna neuropatická bolesť postihuje až sedem percent populácie.

Súčasná liečba PNB

V súčasnosti sa na liečbu PNB využívajú najmä analgetiká, antiepileptiká, antidepresíva, opiáty a to buď samostatne alebo v kombináciách. Podľa výskumov však súčasné možnosti liečby až dvom tretinám ľudí trpiacich PNB neprinášajú adekvátnu úľavu od bolesti.

Napriek tomu, že existuje viacero možností liečby PNB, ich použitie je často limitované vedľajšími nežiaducimi účinkami, medzi ktoré patria napríklad ospalosť, závrat, závislosť alebo zápcha, ďalej interakciami s inými liekmi, pomalým nástupom účinku a nekomfortným režimom dávkovania.

Schválenie novej náplasti na liečbu PNB

Európska lieková agentúra schválila novú náplasť na liečbu PNB pre dospelých pacientov bez cukrovky a to buď ako monoterapiu alebo v kombinácii s ďalšími liekmi proti bolesti. Použitie náplasti je však potrebné konzultovať s lekármi v špecializovaných ambulanciách alebo v centrách bolesti.

Liečba PNB je dlhodobá

„Potreba účinnej a bezpečnej liečby periférnej neuropatickej bolesti bez zaťaženia pacienta vedľajšími systémovými účinkami a nevyhovujúcim režimom dávkovania je tu dlhodobo. Na Slovensku máme odteraz k dispozícii novú alternatívu, ktorá poskytuje efektívnu úľavu od bolesti na tri mesiace po jednej aplikácii a zároveň nezaťažuje pacienta nežiaducimi účinkami,“ uviedol na kongrese v Košiciach Igor Martuliak, prednosta Algeziologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Liečba je určená pre pacientov s ťažkými formami PNB

„Lokálna aplikácia osempercentného kapsaicínu je riešením pre pacientov s lokalizovanou periférnou neuropatickou bolesťou, u ktorých doterajšia liečba nepriniesla úľavu od bolesti alebo ju netolerujú. Táto liečba je určená pre pacientov s ťažkými formami PNB, postherpetickou neuralgiou, postraumatickými poškodeniami periférnych nervov, ale aj pre onkologických pacientov s neuropatickými bolesťami po chemoterapii alebo s priamym poškodením periférnych nervov prerastajúcich nádorom. Veľkým pozitívom je aplikácia len raz za tri mesiace a neprítomnosť systémových nežiaducich účinkov aj u starších pacientov, ktorí trpia súčasne inými ochoreniami,“ dodala va Salamonová zo Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti (SSŠLB)

.

Náplasť s vysokokoncentrovaným kapsaicínom poskytuje dospelým pacientom bez cukrovky trojmesačnú úľavu od bolesti bez nežiaducich systémových účinkov.

Náplasť sa aplikuje priamo na miesto bolesti a je možné ju upravovať strihaním podľa tvaru a veľkosti ošetrovanej oblasti. Lekár najprv vyznačí na koži bolestivé miesto, potom z náplasti vystrihne požadovaný tvar a aplikuje ju na 30 alebo 60 minúť. Mechanizmus účinku novej náplasti spočíva v uvoľnení vysokej dávky syntetického kapsaicínu priamo v mieste vzniku bolesti v rámci jednej aplikácie.

Pôsobenie vysokokoncentrovaného kapsaicínu má za následok znecitlivenie receptorov zodpovedných za vnímanie bolesti na dobu troch mesiacov. Náplasť pôsobí len lokálne a preto nespôsobuje celkové nežiaduce účinky. Zatiaľ nie sú známe žiadne interakcie s liekmi, čo umožňuje súčasné užívanie iných liekov.

Agentúru SITA informovala Katarína Gudiaková zo spoločnosti Snowball Communications.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom