Preferencie SDKÚ stúpli, Sieť a KDH sa bijú o druhé miesto

Ustanovujúci snem strany Sieť
Delegáti hlasujú počas ustanovujúcho snemu strany Sieť. Žilina, 1. september 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Ak by sa parlamentné voľby konali posledný septembrový víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorá by získala 37,3 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu Agentúry sociálnych analýz „ASA“, s.r.o., ktorá ho realizovala v dňoch od 14.9. do 21.9.2015 na vzorke 1034 respondentov vo veku 18 a viac rokov.

Respondentom položili anketári otázku: „Ak by sa voľby do NR SR konali tento víkend, zúčastnili by ste sa na nich?“ Spomedzi respondentov 66,1 percenta uviedlo, že by sa zúčastnili volieb. Zvyšných 33,9 percenta odpovedalo, že by nešli voliť, resp. ešte nevedeli, či by sa volieb zúčastnili, alebo odmietli odpovedať. Tým respondentom, ktorí deklarovali záujem zúčastniť sa parlamentných volieb, predložili anketári zoznam politických strán v abecednom poradí. Pri každej strany na zozname bolo uvedené tiež meno jej predstaviteľa / predstaviteľky.

Na druhom mieste sa v prieskume umiestnila Sieť so ziskom 9,4 percenta a tretie miesto obsadilo KDH, ktoré podporilo 9,3 percenta respondentov. Do parlamentu by sa ešte dostali SNS (7,1%), koalícia OĽaNO, NOVA (6,9%), Most-Híd (6,6%), SMK-MKP (6,6%). Frešova SDKÚ-DS sa podľa prieskumu priblížila k hranici zvoliteľnosti, keď jej preferencie stúpli na 4,1 percenta. Sulíkova SaS skončila až za ňou so ziskom 3,6 percenta hlasov.

Výsledky prieskumu:

– obdobie od 14.9. do 21.9.2015

SMER-SD / ROBERT FICO – 37,3%

SIEŤ / RADOSLAV PROCHÁZKA – 9,4%

KDH / JÁN FÍGEĽ – 9,3%

SNS / ANDREJ DANKO – 7,1%

koalícia OĽaNO, NOVA / IGOR MATOVIČ + DANIEL LIPŠIC – 6,9%

MOST-HÍD / BÉLA BUGÁR – 6,6%

SMK-MKP / JÓZSEF BÉRENYI – 5,1%

SDKÚ-DS / PAVOL FREŠO – 4,1%

SaS / RICHARD SULÍK – 3,6%

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) / MARIÁN KOTLEBA – 2,1%

SKOK / JURAJ MIŠKOV – 1,7%

Šanca / EVA BABITZOVÁ – 1,6%

KSS / JOZEF HRDLIČKA – 1,5%

TIP / TOMÁŠ HUDEC – 1,4%

Strana zelených / PETER PILINSKÝ – 0,9%

SDS / SERGEJ KOZLÍK – 0,6%

Zmena zdola / JÁN BUDAJ – 0,3%

Národ a Spravodlivosť / ANNA BELOUSOVÁ – 0,2%

Iná strana – 0,3%

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárDaniel LipšicEva BabitzováIgor MatovičJán BudajJán FigeľJozef HrdličkaJózsef BerényiJuraj MiškovMarian KotlebaPavol FrešoPeter PilinskýRadoslav ProcházkaRichard SulíkRobert FicoSergej Kozlík