Prehľad vlajkonosičov na slávnostnom otvorení OH 2016

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016)
Defilé športovcov počas otváracieho ceremoniálu OH 2016. Rio de Janeiro, 5. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 6. augusta (WebNoviny.sk) – Očakávané vyše dvojhodinové defilé športovcov na štadióne Maracaná bolo hlavným chodom slávnostného otvorenia olympijských hier v Riu de Janeiro. Na legendárnom štadióne sa predstavili športovci z 205 krajín, plus nezavíslý tím a prvýkrát v histórii aj desaťčlenná ekipa utečencov, ktorí budú súťažiť pod olympijskou vlajkou.

OH 2016
Obrazom: Otvárací ceremoniál – Letná olympiáda Rio de Janeiro

Slovensko priviedla ako 66. krajinu v poradí strelkyňa Danka Barteková. Dovedna mala slovenská výprava na ploche 48 členov, z toho bolo 25 športovcov. Role vlajkonosiča sa zhostili aj ďalšie známe mená svetového športu. Američanom zavelil k nástupu s 18 zlatými medailami najúspešnejší olympionik histórie, plavec Michael Phelps, Talianov priviedla pôvabná plavkyňa Federica Pellegriniová, ktorá práve v deň začiatku hier oslávila 28. narodeniny.

Dopingovými okolosťami oklieštená ruská výprava sa predstavila pod vedením volejbalistu Sergeja Teťuchina, Francúzsko zastupoval v pretížnej funkcii úradujúci olympijský šampión nad 100 kg, džudista Teddy Riner.

Medzi osobnosťami s národnými symbolmi rezonovali aj veľké tenisové mená. Španielskym vlajkonosičom bol 14-násobný grandslamový víťaz Rafael Nadal, britským obhajca olympijského zlata vo dvojhre Andy Murray, Dánsko priviedla na plochu bývalá svetová jednotka Caroline Wozniacka. Ako posledný tím nastupoval už tradične organizátor – tentoraz Brazília. Národná vlajka sa ocitla v rukách modernej päťbojárky Yane Marquesovej.

„V olympijskom svete sme si všetci rovní. Vyzývam všetkých športovcov na vzájomný rešpekt aj úctu, lebo také sú základné olympijské hodnoty. Žijeme vo svete, ktorý ich často neuznáva a aspoň v čase olympijských hier to spoločne zmeňme. Aj preto s hrdosťou vítame tu v Brazílii okrem ostarných športovcov aj utečenecký tím,“ uviedol v slávnostnom príhovore prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

Prehľad vlajkonosičov na piatkovom otváracom ceremoniálu Hier XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro:

1. Grécko – Sofia Bekatorouová (jachting)

2. Afganistan – Mohammahd Tawfiq Bakshi (džudo)

3. JAR – Wayde van Niekerk (atletika)

4. Albánsko – Luiza Gecová (atletika)

5. Nemecko – Timo Boll (stolný tenis)

6. Andorra – Laura Sallesová-Lopezová (džudo)

7. Angola – Luisa Kialová (hádzaná)

8. Antigua a Barbuda – Daniel Bailey (atletika)

9. Saudská Arábia – Sulaiman Hamad (džudo)

10. Alžírsko – Sonia Asselahová (džudo)

11. Argentína – Luis Scola (basketbal)

12. Arménsko – Vahan Mchitarjan (plávanie)

13. Aruba – Nicole van der Veldenová (jachting)

14. nezávislí športovci – dobrovoľník

15. Austrália – Anna Mearesová (cyklistika)

16. Rakúsko – Jia Liu (stolný tenis)

17. Azerbajdžan – Rejmur Mammadov (box)

18. Bahamy – Shaune Millerová (atletika)

19. Bangladéš – Mohammad Rahman (golf)

20. Barbados – Ramon Gittens (atletika)

21. Bahrajn – Farhan Farhan (plávanie)

22. Bielorusko – Vasil Kirijenka (cyklistika)

23. Belgicko – Olivia Borleeová (atletika)

24. Belize – Brandon Jones (atletika)

25. Benin – Yemi Geoffrey Afiss Apithy (šerm)

26. Bermudy – Tyrone Smith (atletika)

27. Bolívia – Angela Castrová (atletika)

28. Bosna a Hercegovina – Amel Tuka (atletika)

29. Botswana – Nijel Amos (atletika)

30. Brunej – Mohammad Fakhri Ismail (atletika)

31. Bulharsko – Ivet Lalovová-Colliová (atletika)

32. Burkina Faso – Rachid Sidibe (džudo)

33. Burundi – Olivier Irabaruta (atletika)

34. Bhután – Karma Karmová (lukostreľba)

35. Kapverdy – Maria Andradeová (taekwondo)

36. Kamerun – Dieudonne Wilfred Seyi Nitsengue (box)

37. Kambodža – Seavmey Sornová (taekwondo)

38. Kanada – Rosannagh MacLennanová (gymnastika)

39. Katar – Šejk Ali Al-Thani (jazdectvo)

40. Kazachstan – Ruslan Žaparov (taekwondo)

41. Kajmanské ostrovy – Forbes Ronald (atletika)

42. Stredoafrická republika – Chloe Marie Helene Savourelová (atletika)

43. Čad – Ali Taher Bibirová (atletika)

44. Čile – Erika Oliveirová (atletika)

45. Čína – Šeng Lei (šerm)

46. Cyprus – Pavlos Kontides (jachting)

47. Kolumbia – Yuri Alvearová-Orjuelová (džudo)

48. Komory – Mohamed Andhumdine Nazlatiová (plávanie)

49. Kongo – Franck Elemba (atletika)

50. DR Kongo – Rosa Kelekvová-Lukusová (taekwondo)

51. Cookove ostrovy – Ella Nicholasová (kanoistika)

52. Kórejská republika – Bon-gil Gu (šerm)

53. Pobrežie Slonoviny – Murielle Ahoureová (atletika)

54. Kostarika – Nery Brenes (atletika)

55. Chorvátsko – Josip Pavič (vodné pólo)

56. Kuba – Mijain Núňez López (zápasenie)

57. Dánsko – Caroline Wozniacka (tenis)

58. Džibutsko – Abdi Waiss Mouhyadin (atletika)

59. Dominika – Yordanys Duranona (atletika)

60. Dominikánska republika – Luguelin Santos (atletika)

61. Egypt – Ahmad Elehmar (hádzaná)

62. Salvádor – Lilian Castrová (streľba)

63. Spojené arabské emiráty – Nada Albedwawiová (plávanie)

64. Ekvádor – Estefania Garciová (džudo)

65. Eritrea – dobrovoľník

66. SLOVENSKO – Danka Barteková (streľba)

67. Slovinsko – Vasiij Zbogar (jachting)

68. Španielsko – Rafael Nadal (tenis)

69. Federálne štáty Mikronézie – Jennifer Chiengová (box)

70. USA – Michael Phelps (plávanie)

71. Estónsko – Karl-Martin Rammo (jachting)

72. Etiópia – Tsgabu Gebremaryam Grmay (cyklistika)

73. Macedónsko – Anastasia Bogdanovská (plávanie)

74. Fidži – Osea Kolinisau (ragby)

75. Filipíny – Ian Laribová (stolný tenis)

76. Fínsko – Tuuli Petajová (jachting)

77. Francúzsko – Teddy Riner (džudo)

78. Gabon – Anthony Mylann Obame (taekwondo)

79. Gambia – Gina Bassová (atletika)

80. Ghana – Flings Luguelinová-Santosová (atletika)

81. Gruzínsko – Avtandili Črikišvili (džudo)

82. Veľká Británia – Andy Murray (tenis)

83. Grenada – Kirani James (atletika)

84. Guam – Benjamin Schultze (plávanie)

85. Guatemala – Ana Sofia Gomezová (gymnastika)

86. Guayana – Hannibal Gaskin (plávanie)

87. Guinea – Mamadama Bongourová (džudo)

88. Rovníková Guinea – Reina-Flor Okoriová (atletika)

89. Guinea-Bissau – Augusto Midana (zápasenie)

90. Haiti – Asnage Castelly (zápasenie)

91. Honduras – Rolando Palacios (atletika)

92. Hong Kong – Stephanie Auová (plávanie)

93. Maďarsko – Áron Szilágyi (šerm)

94. Jemen – Zeyad Mater (atletika)

95. India – Abhinav Bindra (streľba)

96. Indonézia – Maria Londová (atletika)

97. Irán – Zahra nematiová (lukostreľba)

98. Irak – Waheed Abdulridha Waheed Karaawi (box)

99. Írsko – Patrick Barnes (box)

100. Island – Thormodur Jonsson (džudo)

101. Izrael – Neta Rivkinová (gymnastika)

102. Taliansko – Federica Pellegriniová (plávanie)

103. Jamajka – Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (atletika)

104. Japonsko – Kiesuke Uširo (atletika)

105. Jordánsko – Hussein Iashaish (box)

106. Kiribati – David Katoatau (vzpieranie)

107. Kosovo – Majlinda Kelmendivoá (džudo)

108. Laos – Xaysa Anousone (atletika)

109. Lesotho – Mosito Lehata (atletika)

110. Lotyšsko – Maris Strombergs (cyklistika)

111. Libanon – Nacif Elias (džudo)

112. Libéria – Emmanuel Matadi (atletika)

113. Líbya – Mohamed Faud Hrezi (atletika)

114. Lichtenštajnsko – Julia Hassleorvá (plávanie)

115. Litva – Gintare Scheidtová (jachting)

116. Luxembursko – Gilles Muller (tenis)

117. Madagaskar – Eliane Saholinirinová (atletika)

118. Malajzia – Čong-wei Lee (bedminton)

119. Malawi – Kefasi Chitsala (atletika)

120. Maldivy – Aminath Shajanová (plávanie)

121. Mali – Djenebou Danteová (atletika)

122. Malta – Andrew Chetcuti (plávanie)

123. Maršalove ostrovy – Mathlynn Sasserová (vzpieranie)

124. Maroko – Abdelkebir Ouaddar (jazdectvo)

125. Maurícius – kate Fooová Kuneová (bedminton)

126. Mauretánia – Jidou El Moctar (atletika)

127. Mexiko – Daniela Campuzanová (cyklistika)

128. Mozambik – Joaquim Lobo (kanoistika)

129. Moldavsko – Nicolai Ceban (zápasenie)

130. Monaco – Brice Etes (atletika)

131. Mongolsko – Temuulen Battulga (džudo)

132. Čierna Hora – Bojana Popovičová (hádzaná)

133. Mjanmarsko – Naing Soe Yan (džudo)

134. Namíbia – Jonas Junias Jonas (box)

135. Nauru – Elson Brechtefeld (vzpieranie)

136. Nepál – Phupu Lamu Khatriová (džudo)

137. Nikaragua – Rafael Antonio Lacayo Paladino (streľba)

138. Niger – Abdoulrazak Issoufou Alfaga (taekwondo)

139. Nigéria – Olufunke Oshonaikeová (stolný tenis)

140. Nórsko – Ole Kristian Bryhn (streľba)

141. Nový Zéland – Peter Burling (jachting)

142. Omán – Hamed Al Khatri (streľba)

143. Holandsko – Jeroen Dubbeldam (jazdectvo)

144. Palau – Florian Skilang Temengil (zápasenie)

145. Palestína – Mayada Al-Sayedová (atletika)

146. Panama – Alonso Edward (atletika)

147. Papua-Nová Guinea – Ryan Pini (plávanie)

148. Pakistan – Ghulam Mustafa Bashir (streľba)

149. Paraguaj – Julieta Granadová (golf)

150. Peru – Fransisco Boza (streľba)

151. Poľsko – Karol Bielecki (hádzaná)

152. Portoriko – Jamie Yusept Espinal (zápasenie)

153. Portugalsko – Joao Rodrigues (jachting)

154. Keňa – Shehzana Anwarová (lukostreľba)

155. Kirgizsko – Erkin Adylbek Uulu (box)

156. KĽDR – Jon-wi Choe (vzpieranie)

157. Rumunsko – Catalina Ponorová (gymnastika)

158. Rwanda – Adrien Niyonshuti (cyklistika)

159. Rusko – Sergej Teťuchin (volejbal)

160. Šalamúnove ostrovy – Jenly Winiová (vzpieranie)

161. Samoa – Mary Opelogeová (vzpieranie)

162. Americká Samoa – Tanumafili Malietoa Jungblut (vzpieranie)

163. san Maríno – Arianna Perilliová (streľba)

164. Svätá Lucia – Levern Spencerová (atletika)

165. Svätý Krištof a Nevis – Antoine Adams (atletika)

166. Svätý Tomáš a Princov ostrov – Buly da Conceicao Triste (kanoistika)

167. Svätý Vincent a Grenadíny – Kineke Alexanderová (atletika)

168. Seichely – Rodney Govinden (jachting)

169. Senegal – Isabelle Sambouová (zápasenie)

170. Sierra Leone – Bunturabie Jallohová (plávanie)

171. Srbsko – Ivana Andušičová-Maksimovičová (streľba)

172. Singapur – Zi Liang Derek Wong (bedminton)

173. Sýria – Majd Eddin Ghazal (atletika)

174. Somálsko – Mohamed Mohamed (atletika)

175. Srí Lanka – Indrajith Coorayová (atletika)

176. Svazijsko – Sibusiso Matsenjwa (atletika)

177. Sudán – Abdalla Yousif (atletika)

178. Južný Sudán – Guor Marial (atletika)

179. Švédsko – Therese Alshammarová (plávanie)

180. Švajčiarsko – Giulia Battulcová (gymnastika)

181. Surinam – Soren Opti (bedminton)

182. Tadžikistan – Dilšod Nazarov (atletika)

183. Thajsko – Ratchanok Intanonová (bedminton)

184. Taiwan – Isheau Wong (jazdectvo)

185. Tanzánia – Andrew Thomas Mlugu (džudo)

186. Česko – Lukáš Krpálek (džudo)

187. Východný Timor – Francelina Cabralová (cyklistika)

188. Togo – Adzo Rebecca Krossiová (plávanie)

189. Tonga – Pita Nikolas Aufatofua (taekwondo)

190. Trinidad a Tobago – Kenshorn Walcott (atletika)

191. Tunisko – Oussama Mellouli (plávanie)

192. Turkménsko – Merdan Atajev (plávanie)

193. Turecko – Riza Kayaalp (zápasenie)

194. Tuvalu – Etimoni Timuani (atletika)

195. Ukrajina – Mykola Miľčev (streľba)

196. Uganda – Joshua E. TibaTemwa (plávanie)

197. Uruguaj – Dolores Moreirová-Fraschiniová (jachting)

198. Uzbekistan – Bakhopir Jalolov (box)

199. Vanuatu – Yoshua Shing (stolný tenis)

200. Venezuela – Rubén Limardo Gascon (šerm)

201. Vietnam – Thanh an Vu (šerm)

202. Americké Panenské ostrovy – Cy Thompson (jachting)

203. Britské Panenské ostrovy – Ashley Kellyová (atletika)

204. Zambia – Mathews Punza (džudo)

205. Zimbabwe – Kirsty Coventryová (plávanie)

206. tím utečencov – Rose Lokonyen Nathikeová (atletika)

207. Brazília – Yane Marquesová (moderný päťboj)

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy MurrayCaroline WozniackaDanka BartekováGilles MullerMichael PhelpsRafael NadalShelly-Ann Fraserová-PryceováThomas Bach