Prelomový prípad vo svete športu, Semenyovú by mohli preklasifikovať na muža

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Caster Semenyová
Juhoafrická atlétku Caster Semenyová. Foto: archívne, SITA/AP.

LAUSANNE 14. februára (WebNoviny.sk) – Juhoafrickú atlétku Caster Semenyovú môžu preklasifikovať medzi mužov. Ako píše denník The Times, definitíva zo strany Športového arbitrážneho súdu (CAS) má padnúť na budúci týždeň.

Prípad 28-ročnej olympijskej šampiónky sa ťahá už poriadne dlho. Semenyová trpí hyperandrogenémiou, čo znamená, že má v organizme prebytok mužských hormónov.

Päťdňové vypočúvanie na CAS

Podľa Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) by ju tak mohli preklasifikovať na muža, keďže hladina testosterónu v jej tele je príliš vysoká. Odborníci, ktorých citoval spomenutý denník The Times, tvrdia, že Semenyová by v dohľadnom čase mohla súťažiť s mužmi.

„Päťdňové vypočúvanie na CAS môže znamenať prelomový prípad pre športovcov, u ktorých nie je ich pohlavie jednoznačné. Môže to ovplyvniť aj transsexuálnych športovcov, ktorí sa zúčastňujú na ženských súťažiach,“ uvádza The Times.

IAAF ešte vlani v októbri odložila rozhodnutie o limitoch prirodzenej hladiny mužských hormónov v tele žien-atlétok až do verdiktu Športového arbitrážneho súd (CAS) v prípade Semenyovej. Pôvodne mali nové predpisy vstúpiť do platnosti 1. novembra 2018.

Oficiálne stanoviska IAAF

Ženy-atlétky s vrodenou prirodzene vyššou hladinou mužských hormónov, ktoré sa venujú behom od 400 m po 1 míľu (1609,5 m), by podľa týchto limitov nemohli súťažiť dovtedy, kým si hormonálnou liečbou neznížia množstvo testosterónu v tele.

Toto nové pravidlo by sa malo uplatňovať v behoch na 400 m, 400 m prekážok, 800 m, 1000 m, 1500 m a na 1 míľu plus vo viacbojoch, ktorých súčasťou je niektorá zo spomenutých disciplín.

IAAF zareagovala na správy The Times oficiálnym stanoviskom. „IAAF nezaraďuje žiadneho športovca s nejednoznačným pohlavím medzi mužov. Naopak, akceptovala ich legitímne pohlavie a povolila im štartovať v ženských kategóriách. Avšak, ak športovec s nejednoznačným pohlavím disponuje semenníkmi či mužskou hladinou testosterónu, má hrubšie kosti, mohutnejšie svalstvo a väčšiu silu, to mu dáva výhodu oproti ženám. Preto pre zachovanie spravodlivých ženských súťaží je potrebné požadovať, aby športovci s nejednoznačným pohlavím znížili hladinu testosterónu na bežnú úroveň žien skôr, ako budú súťažiť na medzinárodnej scéne,“ uvádza IAAF.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Caster Semenyová