Premiér Babiš podal demisiu, jeho zimná menšinová vláda vydržala 43 dní

Andrej Babiš, Miloš Zeman
Po 43 dňoch v úrade podala zimná menšinová vláda českého premiéra Andreja Babiša demisiu. Šéf ANO ju v stredu dopoludnia priniesol na hrad prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorý ho poverí rokovaním o novej vláde. Praha, 24. január 2018. Foto: SITA/AP.

PRAHA 24. januára (WebNoviny.sk) – Po 43 dňoch v úrade podala zimná menšinová vláda českého premiéra Andreja Babiša demisiu. Šéf ANO ju v stredu dopoludnia priniesol na hrad prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorý ho poverí rokovaním o novej vláde.

Stále pritom nie je jasné, či a s kým sa mu podarí nájsť v parlamente väčšinu. Ochotu rokovať o tolerancii vlády za splnenia programových podmienok vyjadrili komunisti a SPD Tomia Okamuru.

Čaká sa ale predovšetkým na výsledok zjazdu sociálnych demokratov, ktorý bude 18. februára v Hradci Králové, a aký strana zaujme postoj k možnej vláde s ANO a s Babišom.

Zeman do konca februára znovu vymenuje Babiša za premiéra bez ohľadu na to, ako dopadne v piatok a v sobotu jeho súboj o prezidentské kreslo s Jiřím Drahošom. Zemanov mandát sa končí 8. marca, podľa ústavy tak na to má právo, informuje český spravodajský portál iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišJiří DrahošMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie Hnutie ANO