Premiér Fico má prešetriť rozklad vojenského spravodajstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas prijatia predsedu Európskej rady na Úrade vlády SR. Bratislava, 12. jún 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Predstavitelia troch opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd vyzvali v piatok premiéra Roberta Fica, aby prešetril možný rozklad jedného z pilierov bezpečnosti štátu Vojenského spravodajstva (VS).

Ako predseda Bezpečnostnej rady SR by mal podľa troch opozičných strán zaujať jasné a kontrolovateľné stanovisko.

Predstavitelia opozície Ficovi napísali po neochote diskutovať v parlamente o podozreniach z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby.

Podozrenia z tunelovania, nehospodárneho nakladania s majetkom tajnej služby, nepresvedčivé vyšetrovanie (samovyšetrovanie) a dekonšpirácia vedúcich pracovníkov obranného spravodajstva sú podľa troch opozičných lídrov škody obrovského rozsahu na kredite Slovenskej republiky a môžu znamenať jej priame bezpečnostné ohrozenie. Za tejto situácie opozičné strany vyzvali premiéra Roberta Fica, aby odložil bežné politické hry, a aby k uvedeným skutočnostiam pristúpil nanajvýš zodpovedne a nestranne.

Ako sa v liste adresovanom premiérovi SR uvádza, situácia si vyžaduje pravidelné informovanie poslancov NR SR minimálne na úrovni vyšetrovania kauzy Gorila. Ak by sa totiž potvrdili vyššie uvedené podozrenia, išlo by o dosiaľ najrozsiahlejšiu kauzu okolo jednej zo spravodajských služieb na Slovensku.

Vyšetrenie z podozrenia z nezákonného nakladania s majetkom a financiami Vojenskej spravodajskej služby (VSS) patrí do pôsobnosti príslušných vyšetrovacích orgánov. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v závere mimoriadnej schôdze parlamentu o podozreniach z tunelovania VSS schválili v pondelok poslanci. Schválené uznesenie navrhol prijať poslanec za Smer-SD Anton Martvoň. Národná rada SR podľa neho zároveň berie na vedomie informáciu ministra obrany Martina Glváča o kauze vojenských tajných služieb.

O zvolanie schôdze požiadali opoziční poslanci, pod návrh sa podpísalo 42 zákonodarcov za SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, SaS a OĽaNO. Opozícia chcela presadiť uznesenie, na základe ktorého mal minister obrany predložiť do národnej rady správu o vyšetrovaní kauzy, ktorou je znepokojená. Návrh uznesenia obsahoval aj záver, že v krátkom čase ide už o druhú veľkú kauzu vo Vojenskom spravodajstve, čo vážnym spôsobom znižuje dôveryhodnosť jeho fungovania. S týmto textom však v pléne neuspela.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anton MartvoňRobert Fico
Firmy a inštitúcie VSS Vojenská spravodajská služba