Premiér Fico má strach, čaká ho najťažšie obdobie v kariére

Fico
Slovenský premiér Robert Fico. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico sa bojí toho, že konsolidačné úsilie Slovenskej republiky by mohlo zmariť zlyhanie niektorého zo štátov Európskej únie (EÚ).

Bojím sa toho, že budeme ozdravovať, ozdravovať a ozdravovať, že budeme prijímať ťažké rozhodnutia (…) a potom sa situácia skomplikuje kvôli individuálnemu štátu EÚ, ktorý všetko pokazí. Bojím sa najviac, že by úsilie, ktoré teraz ideme vynaložiť, vyšlo nazmar,“ povedal Fico na brífingu po predstavení programového vyhlásenia vlády v parlamente.

Fica podľa vlastných slov čaká najťažšie obdobie v politickej kariére, pretože bude musieť prijímať rozhodnutia, ktoré povedú k úspore 1,2 až 1,5 miliardy eur. „Musíme dohodnúť so sociálnymi partnermi rozhodnutia, ktoré sú nebývalého rozsahu pre SR,“ podotkol.

Video: Robert Fico sa bojí, že konsolidačné úsilie zmarí zlyhanie iného štátu

Prvé návrhy zákonov, ktoré povedú k úsporám, by podľa šéfa kabinetu mohli byť predložené už na júnovú schôdzu parlamentu, aby mohli platiť ešte v roku 2012. Známe by teda mohli byť koncom mája. „Akútne“ treba podľa neho diskutovať o otvorení druhého piliera, pripúšťa tiež, že budú predložené opatrenia na zrušenie časti špecializovanej štátnej správy.

Konkrétne kroky budú podľa premiéra záležať na údajoch o vývoji deficitu a rastu hrubého domáceho produktu, ktoré bude mať k dispozícii desiateho mája. Od týchto čísel sa budú odvíjať aj úvahy o tom, ako zvýšiť dane pre nadpriemerne zarábajúcich ľudí a firmy.

Desať priorít vlády Roberta Fica

1. zmiernením dopadov krízy posilniť istoty ľudí;

2. konsolidovať verejné financie, tak aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod tromi percentami HDP;

3. podporiť hospodársky rast a cenovú stabilitu;

4. znížiť vysokú nezamestnanosť mladých ľudí a systematicky riešiť problém dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti;

5. zvýšiť vymožiteľnosť práva a systematicky likvidovať korupciu na všetkých stupňoch spoločnosti;

6. konsolidovať verejné zdravotníctvo s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu;

7. posilniť spoluzodpovednosť za plnenie strategických cieľov Európskej únie a zároveň presadzovať oprávnené záujmy Slovenskej republiky v Európskej únii; efektívne využiť prostriedky z fondov Európskej únie na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti;

8. posilniť hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť spoločnosti;

9. založiť dlhodobé tendencie pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života;

10. byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu.

Video: Podľa premiéra Slovensko potrebuje pokoj, kľud a stabilitu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR