Premiér Fico ponúka milión eur za relevantné informácie o vražde novinára Jána Kuciaka

Robert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 26. februára 15:11

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Vláda poskytne milión eur tomu, kto poskytne relevantné informácie o vražde reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Oznámil to premiér Robert Fico v pondelok po stretnutí na Generálnej prokuratúre.

Zároveň informoval, že vytvárajú špeciálny tím, v ktorom budú zástupcovia NAKA, Generálnej aj Špeciálnej prokuratúry SR, ale aj Slovenskej informačnej služby. Podľa všetkého ide o úkladnú vraždu, plánujú nadštandardne komunikovať s portálom Aktuality, pre ktorý Kuciak písal, informoval ďalej Fico. Zopakoval, že ide o útok na demokraciu a slobodu slova.

Bez ohľadu na to, aký motív sa v prípade vraždy ukáže, je podľa premiéra prvoradou úlohou chytiť páchateľov. „Chytiť vrahov a potom môžeme hovoriť o motívoch, o tom, čo sa vlastne udialo,“ uviedol. Zároveň vyzval opozíciu, aby prestala zneužívať situáciu „ktorá nás všetkých bolí“.

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka fakt, že sa vražda odohrala pravdepodobne skôr ako v nedeľu, situáciu nezľahčuje. „Ale všetky naše tímy sú nasadené, aby sme získali čo najväčšie možné množstvo dôkazného materiálu,“ zdôraznil.

Novinár podal na jeseň trestné oznámenie

Policajný prezident Tibor Gašpar sa po stretnutí vyjadril aj k medializovanému trestnému oznámeniu, ktoré Kuciak podal na jeseň v súvislosti s vyhrážkami voči jeho osobe. „Policajný príslušník rozhodol tak, že vec najskôr posúdil ako priestupkové konanie a v zmysle toho potom správny orgán rozhodol, že nejde ani len o priestupok,“ povedal. Situáciu musí teraz podľa Gašpara posúdiť dozorová prokuratúra vyššieho stupňa.

„Takže predpokladám, že keď bude preskúmané, tak ešte na generálnej prokuratúre, a bude rozhodnuté, či postup bol, alebo nebol správny. Podkladom predovšetkým bol samotný rozhovor, ktorý bol nahratý, a obsah tých slov, ktoré boli povedané medzi pánom Kuciakom a pánom K.(podnikateľ, o aktivitách ktorého zavraždený novinár písal, pozn. SITA),“ dodal.

Súvislosť s investigatívnou činnosťou

Vo Veľkej Mači zastrelili reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú. Úkladná vražda reportéra podľa policajného prezidenta pravdepodobne súvisí s jeho investigatívnou činnosťou.

Pri objasnení dvojnásobnej úkladnej vraždy sa na verejnosť s prosbou o pomoc obracia aj polícia. V prípade akýchkoľvek informácií, ktoré by pomohli k objasneniu alebo by mali súvis s uvedeným skutkom, je potrebné bezodkladne kontaktovať políciu na tel. čísle 158 alebo na tel. čísle +421 915 967 793.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakRobert FicoTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNAKA Národná kriminálna agentúraSIS Slovenská informačná službaVláda SR