Premiér Matovič chce, aby EMA pracovala nonstop. Milá Christa, začal svoj odkaz na Facebooku

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 9. marca 18:34

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) odkázal Európskej liekovej agentúre (EMA), aby počas nasledujúcich mesiacov pracovali nonstop. Predstaviteľka agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová v nedeľu večer uviedla, že EMA neodporúča núdzové používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V.

Ide o životy

Premiér na odkaz reagoval na sociálnej sieti. „Milá Christa, všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a 7 dní v týždni – a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život. A nie jeden. Ďakujem za pochopenie,“ doplnil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Wirthumerová-Hocheová je predsedníčkou Správnej rady EMA. Výkonnou riaditeľkou, teda  šéfkou liekovej agentúry, je Ema Cooke.

Reagovať nebudú

EMA na Matoviče odkazy reagovať nebude. Stojí si za svojím stanoviskom v súvislosti so schvaľovaním vakcín na národnej úrovni, ktorý deklarovala v novembri 2020. „Tento postoj o národných úradoch a EMA bol uvedený už na začiatku, ešte pred autorizáciou akýchkoľvek vakcín, a nie je nový,“ reagovala pre agentúru SITA Sophie Labbe z mediálneho oddelenia EMA.

EMA v súčasnosti podľa nej vyhodnocuje vakcínu Sputnik V v takzvanom rolling review. Lieková agentúra je pripravená zhodnotiť, či Sputnik V vyhovuje zvyčajným štandardnom EÚ.

Viac o téme: Koronavírus

„Akékoľvek odporúčania budú založené na sile vedeckých dôkazov o bezpečnosti, kvalite a efektivite vakcíny, a ničom inom,“ zdôraznila Labbe s tým, že EMA vyhodnotí dáta, keď budú dostupné. „Rolling review bude pokračovať, kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov pre formálnu žiadosť o povolenie na používanie,“ uzavrela Labbe.

ŠÚKL sa ospravedlnil

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa ospravedlnil predsedníčke dozornej rady Európskej liekovej agentúry a riaditeľke rakúskej liekovej agentúry Christe Wirthumer-Hoche za výroky premiéra Igora Matoviča na jej adresu.

Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková. Riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová v utorok osobne kontaktovala Wirthumer-Hoche a ospravedlnila sa jej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christa Wirthumerová-HocheováIgor MatovičMagdaléna JurkemíkováSophie LabbeZuzana Baťová
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv