Matovič oznámil uvoľnenie ďalších obmedzení. Otvoria sa nočné kluby, zmeny sú aj v nosení rúšok a povinnej karanténe (video)

Premiér Igor Matovič rokoval s epidemiológmi
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR, na ktorej informoval o ďalšom uvoľnení opatrení, ktoré boli prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Bratislava, 9. jún 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 9. júna 11:50

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) mal tlačovú konferenciu, na ktorej spoločne s hlavným hygienikom Jánom Mikasom, ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) a profesorkou Zuzanou Krištúfkovou informoval o výsledkoch aktuálneho rokovanie konzília epidemiológov a ďalšom uvoľňovaní obmedzení, ktoré boli prijaté pre pandémiu koronavírusu.

Video: Tlačová konferencia Igora Matoviča

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako informoval premiér Matovič, voľný režim na hraniciach sa okrem Česka, Rakúska a Maďarska rozšíri na ďalších 16 krajín. Od stredy sa ruší povinná štátna karanténa aj inteligentná e-karanténa. Ako uviedol premiér, prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu v prípade, že občania prichádzajú z iných ako 19 krajín, ktoré konzílium epidemiológov definovalo ako bezpečné.

Od stredy 10. júna sa na Slovensku otvoria Centrá voľného času a základné umelecké školy. „Od pondelka budúceho týždňa sa rušia obmedzenia počtu žiakov v škôlkach a školách,“ informoval premiér s tým, že o týždeň neskôr 22. júna budú môcť ísť do škôl už všetci žiaci základných a stredných škôl.

Pravidlo pre vnútorné priestory na počet ľudí v prevádzkach alebo dvojmetrový odstup zákazníkov, či v prípade reštauračných zariadení vzdialenosť rohov stolov minimálne dva metre, sa podľa Matoviča mení na odporúčanie. „Otvoria sa aj detské kútiky a nočné kluby,“ dodal.

Zmeny opäť nastanú aj pri nosení rúšok. Premiér informoval, že vonku budú odporúčané v prípade stretnutia sa s cudzími ľuďmi. „Vo vnútorných priestoroch zostávajú povinné, avšak pri uzavretom kolektíve na pracovisku, ak sú ľudia od seba viac ako dva metre budú dobrovoľné,“ spresnil. Rúška stále zostávajú povinné vo vlakoch, MHD, ale aj napríklad v obchodoch.

Premiér na tlačovej konferencii tiež oznámil, že ak bude situácia stabilná, núdzový stav sa predlžovať nebude a automaticky sa ukončí 14. júna po 90 dňoch od jeho vyhlásenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MikasZuzana Krištúfková