Matovič sa vyjadril ku kauze Arca Capital, tvrdenia označil za útok Fica, Pellegriniho a Haščáka

Igor Matovič, tlačová konferencia
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 19. septembra, 18:02

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ozrejmil, že jeho manželka mala v spoločnosti Arca Investments tri zmenky v hodnote 600-tisíc. Predseda vlády to povedal na tlačovom brífingu.

Tvrdenie, že mala peniaze vložené v Arca Capital označil za útok expremiérov Petra Pellegriniho (Hlas-SD), Roberta Fica (Smer-SD) a jedného z majiteľov Penty Jaroslava Haščáka. Matovič nechal verejnosť na vysvetlenie čakať od štvrtka 17. septembra. Chcel si overiť či ho „ľudia podržia“.

„Má tri zmenky Arca Investment po 200-tisíc,“ uviedol Matovič. Zmenky mali byť vytvorené v čase, keď už bol Matovič premiér a disponoval informáciami, že firma je v problémoch. Zmenky neboli vyplatené a jedna z nich bola vytvorená už v čase, keď bola spoločnosť v problémoch.

„Čiže o tie peniaze asi bohužiaľ prídeme a mrzí ma to,“ dodal. Rozdiel oproti medializovaným informáciám je aj v tom, že ide o inú spoločnosť. Medializované informácie hovorili o Arca Capital.

Investovali obrovskú sumu peňazí

Opozičná strana Smer-SD podozrieva finančnú skupinu Arca Capital, že zvýhodnila niektorých klientov voči ostatným, konkrétne rodinu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Na štvrtkovej tlačovej besede to povedal predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Zásadné podozrenie spočíva podľa predstaviteľov Smeru v tom, že rodina Matovičovcov investovala do Arca Capital obrovskú sumu peňazí.

„Druhé podozrenie je, že boli zvýhodnení pred inými veriteľmi a s vysokou pravdepodobnosťou im bola vrátená nielen istina, ale aj výnosy, a to na úkor iných veriteľov, pretože ako je všeobecne známe, táto spoločnosť má vážne finančné problémy,“ doplnil Fico. Ak sa podozrenie nepreukáže, strana trestné oznámenie podľa slov jej predsedu stiahne.

Finančná skupina sa bude brániť

Podľa medializovaných informácií mala Matovičova manželka vložiť do Arca Capital do desať miliónov eur. Premiér sa v stredu po rokovaní vlády vyjadril, že už 14 rokov sa manželky nepýta, do čoho investuje či akým spôsobom má uložené peniaze.

Skupina Arca Capital sa podľa slov jej manažérky Terézie Barčíkovej dištancuje od aktuálne prebiehajúceho politického boja, ktorého terčom je predseda vlády SR Igor Matovič a jeho manželka Pavlína. Barčíková doplnila, že medializované tvrdenia hrubo poškodzujú skupinu Arca Capital a bude sa brániť právnou cestou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPavlína MatovičováRobert FicoTerézia Barčíková
Firmy a inštitúcie Arca CapitalArca InvestmentsOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD