Premiér nechce referendum o olympiáde, bolo by to drahé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Fico
SITA / Ján Slovák

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Vláda nemá v úmysle organizovať referendum o zimnej olympiáde na Slovensku, pretože to stojí veľmi veľa peňazí.

Vyhlásil to premiér Robert Fico po dnešnom rokovaní vlády, ktorá odobrila našu spoločnú kandidatúru s Poľskom na usporiadanie Zimných olympijských hier Krakov 2022.

Podľa premiéra musí mať najskôr vláda jasný pohľad, či do olympiády ísť alebo nie. „Môže vzniknúť referendum aj na základe iniciatívy, petície, tomu nemôže nikto zabrániť. Ale pokiaľ ide o vládu, nemá v úmysle ísť do referenda, pretože je to vec, ktorá stojí veľmi veľa peňazí,“ povedal Fico.

Ako dodal, ak niekto vyzbiera dostatočný počet podpisov, tak referendum bude musieť byť. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350-tisíc podpisov občanov.

Stretnutie poľských a slovenských ministrov

Olympijské_kruhy
Foto: SITA/AP

Fico doplnil, že 27. marca sa v Poprade stretnú slovenskí a poľskí ministri pod vedením premiérov a budú rokovať aj o spoločnom postupe pri kandidatúre. „Naše stanoviská sa čím ďalej tým viac približujú. Bez lyžiarskeho strediska Chopok-Jasná nie sú Poliaci schopní zorganizovať olympijské hry,“ dodal s tým, že budú hovoriť aj hokeji a ďalších témach.

Vláda dnes podporila poľskú stranu pri organizovaní ZOH Krakov 2022. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča vychádza hlavne z rozhodnutia národných olympijských výborov Slovenska a Poľska, ktoré prijali deklaráciu, že sa budú spoločne uchádzať o kandidatúru ZOH 2022.

Olympiáda podľa Jahnátka dobrá pre Slovensko

Pred podaním oficiálnej prihlášky rezort predloží v spolupráci so Slovenským olympijským výborom (SOV) na rokovanie vlády komplexný materiál aj s analýzou environmentálnych dopadov a kvantifikáciou nákladov za SR do 31. októbra tohto roku.

„Vláda, keďže má aj environmentálny rozmer, sleduje aj túto oblasť a bude samozrejme vychádzať aj z istých analýz, ktoré tu už boli urobené pri predchádzajúcich kandidatúrach,“ doplnil Čaplovič.

Myšlienku usporiadať ZOH 2022 podporuje aj minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, podľa ktorého by to bolo dobré pre Slovensko.

Dve miliardy za olympiádu

Aktivisti bojujú proti porušovaniu ľudských práv v
Foto: SITA/Diana Černáková

„Dopad na životné prostredie zatiaľ nepoznáme, pretože nevieme, aké športové disciplíny na Slovensku vôbec budú a či vôbec olympiáda na Slovensku bude. V prípade, že by bolo Slovensko úspešné, tak kandidatúra a všetky prípravné práce spojené s usporiadaním olympijských hier v roku 2022 si budú vyžadovať posúdenie environmentálnych vplyvov na životné prostredie,“ vyhlásil minister životného prostredia Peter Žiga.

Celkové náklady na ZOH 2022 sa odhadujú na približne dve miliardy dolárov, pričom ťažisko investícií má znášať Poľsko. Ak sa bude Slovensko podieľať na ZOH 2022, tak bude potrebné zabezpečiť súťaže v lyžovaní – zjazdových disciplínach, ktoré by mohli byť v Jasnej.

Dobudovať zjazdovú trať

V prípade úspešnej kandidatúry bude však potrebné v Jasnej dobudovať zjazdovú trať pre disciplíny zjazd a superobrovský slalom (Super G) mužov. Poľská strana žiada od Slovenska aj organizovanie súťaží v akrobatickom lyžovaní, ktoré by mohli byť bez veľkých úprav vo Vysokých Tatrách.

Z hľadiska záujmu verejnosti by slovenská strana mala záujem aj o organizovanie hokejového turnaja. Olympijská charta to však neumožňuje a všetko bude závisieť od toho, či to výnimočne povolí MOV.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ľubomír JahnátekPeter ŽigaRobert Fico