Premiér ocenil úspešných športovcov za rok 2009

Fico, Kuzminová

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Premiér Róbert Fico a minister školstva SR Ján Mikolaj v pondelok v Zrkadlovej sále Úradu vlády SR ocenili 32 prítomných úspešných slovenských športovcov, ktorí na minuloročných významných svetových a európskych podujatiach patrili medzi medailistov. Na slávnosti boli prítomní aj minister vnútra SR Robert Kaliňák, splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Dušan Galis i prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

Šéf vládneho kabinetu v príhovore im poďakoval za vzornú reprezentáciu Slovenska. „Vy športovci nás všetkých učíte vytrvalosti. Ste čarovným médiom, ktoré nás vynikajúcim spôsobom prezentuje v zahraničí. Na druhej strane je to veľká česť reprezentovať našu krajinu. V tomto prípade je vlasť je sieť, do ktorej ste chytení, ale zároveň ste aj voľní a slobodní. Niekedy sa vám všetko vydarí a ste úspešní, inokedy vám krôčik chýba a plačete. Ako nedávno na zimných olympijských hrách v Kanade plakali hokejisti, ktorí skončili štvrtí. Osobne prefefujem vlastenectvo skutkov a nie velikášske reči,“ uviedol v príhovore Robert Fico, ktorý zaželal slovenským športovcom aj úspešný rok 2010.

„Prijatie najlepších športovcov Slovenska je veľmi pekná tradícia, ktorú treba naďalej udržiavať. Je to podujatie, na ktorom si členovia vlády uctia všetky pekné výsledky, ktoré slovenskí športovci dosiahli. Som rád, že vás prišlo dnes viac ako tridsať. Ďalší nemohli, lebo sa intenzívne pripravujú na ďalšie svetové a európske šampionáty,“ doplnil R. Fico.

V porovnaní s rokom 2008 sa zvýšila vládna „odmena“ pre športovcov. Minister školstva SR Ján Mikolaj v tejto súvislosti pre agentúru SITA poznamenal: „Najúspešnejších slovenských športovcov sme ocenili aj finančnými prostriedkami. Za minulý rok sme uvoľnili zo zdrojov takmer tristotisíc eur, konkrétna suma dosiahla 289-tisíc. Za rok 2008 bola čiastka približne 230-tisíc, takže tentoraz prišlo k určitému navýšeniu. Je to aj z toho dôvodu, že za minulý rok sme aj na základe našej metodiky odmenili viac športovcov. Máme 23 majstrov sveta, 22 majstrov Európy, podobne je to aj v juniorských kategóriách. Ukazuje sa, že základňa je dobrá, úspechy v športe očakávame aj v budúcich rokoch.“

Z ocenených športovcov si v pondelok na Úrade vlády SR prevzala vecný dar aj atlétka Martina Hrašnová. Bronzová medailistka v hode kladivom na MS v Berlíne vyšperkovala rok 2009 ešte striebrom na Svetovej univerziáde v Belehrade a bronzom vo Svetovom atletickom finále (SAF) v gréckom Solúne. „Je veľmi pekné aj takýmto spôsobom sa vrátiť k môjmu mimoriadne úspešnému roku. Vždy budem na vlaňajšok rada spomínať. Darilo sa mi, bola to pre mňa životná sezóna. Keďže očakávam bábätko, na budúci rok tu asi nebudem. Nenahnevala by som sa však, keby som tu o dva roky stála opäť medzi ocenenými,“ skonštatovala pre SITA Martina Hrašnová.

Medzi športovcami nechýbali ani zástupcovia neolympijských či „malých“ športov. Nohejbalisti Ján Brutovský a bratia Patrik a Martin Perunovci si vybojovali v kategórii dvojíc a trojíc zlaté medaily na novembrových majstrovstvách Európy v tureckom Istanbule. Prvý menovaný pre agentúru SITA o svojich pocitoch skonštatoval: „Je to pekné oceniť športovcov za ich úspechy, ktoré dosiahli. Určite nás to všetkých zaväzuje, aby sme ďalej napredovali vo výkonnosti a bojovali o najvyššie méty. Vlaňajší rok bol pre nás nohejbalistov veľmi úspešný, z troch disciplín sme získali všetky tri najvzácnejšie kovy (medzi jednotlivcami dominoval Milan Ižol, pozn.). Obhajoba bude náročná, ale pokúsime sa o to.“

Pýchou slovenského karate je v ostatných rokoch Eva Tulejová-Medveďová. Na minuloročných ME v Záhrebe si vybojovala najjagavejší kov, k tomu pridala zlato a striebro na Svetových hrách v neolympijských športoch v júli v meste Kaoh-siung na Taiwane. „Som tu už po niekoľký raz medzi ocenenými, takže už som si zvykla,“ uviedla so smiechom pre SITA Eva Tulejová-Medveďová a doplnila: „Samozrejme, že sa teším, je to pre mňa veľká udalosť. Aj z pohľadu karate som rada, že sa dostáva aj takýmto spôsobom do pozornosti. Je to pre mňa povzbudenie do ďalšej práce. Verím, že som ešte na najvýznamnejších podujatiach ešte nepovedala posledné slovo. Dúfam, že o rok tu budem stáť opäť. Úspech želám všetkým slovenským športovcom.“

Zoznam ocenených športovcov (osobne prítomní na slávnosti):

Anastasia Kuzminová (biatlon), Marián Kovačócy, Erik Varga (obaja športová streľba), Martina Hrašnová (atletika), Róbert Gavenda (cyklokros), Lenka Matejová (zápasenie), Jaroslav Babušiak (zj. lyžovanie), Eva Tulejová-Medveďová, Dagmara Kubinská (obe karate), Jana Purdjaková, Peter Tatarka (obaja kulturistika), Ľubomír Jagnešák, Lucia Debnárová (obaja pretláčanie rukou), Natália Lenártová-Révajová, Soňa Kopčoková (obe fitnes), Miroslav Bazinský, Michal Košút (obaja vodný motorizmus), Patrik Perun, Martin Perun, Ján Brutovský (nohejbal), Štefan Svitko (motorizmus), Róbert Juriš (parašutizmus), Michal Hromek (kickbox), Marián Giba (hokejbal), Peter Kinik (lukostreľba, zdravotne postihnutý), Alena Kánová, Richard Csejtey, Miroslav Jambor (všetci stolný tenis, zdravotne postihnutí), Hana Kolníková (atletika, slabozrakí a nevidiaci športovci), Roman Ondrejkovič (kolky, slabozrakí a nevidiaci športovci), Petra Kolberová, Juraj Adam (tance na vozíku, zdravotne postihnutí)

Zoznam ocenených športovcov (pre iné povinnosti chýbali na slávnosti):

Dana Velďáková (atletika), Mário Filipovič (športová streľba), Milan Randl (džudo), Jozef Jaloviar (zápasenie), Hana Bajtošová (orientačná cyklistika), Dominika Cibulková, Dominik Hrbatý (obaja tenis), Pavol Hurajt (biatlon), Ivana Gajdošová (hokejbal)

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena KánováAnastasia KuzminováDana VelďákováDominik HrbatýDominika CibulkováDušan GalisErik VargaFrantišek ChmelárJán MikolajJana PurdjakováJaroslav BabušiakLenka MatejováLucia DebnárováMarián KovačócyMartina HrašnováMilan RandlMiroslav JamborPavol HurajtRichard CsejteyRobert FicoRobert KaliňákŠtefan Svitko