Robert Fico pohrozil akcionárovi SPP, ceny plynu sa nezvýšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková
Spp
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Nový akcionár Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) už dostala svoj prvý verejný odkaz od premiéra Roberta Fica.

Predseda vlády upozornil minoritného akcionára, aby sa nepokúšal zvyšovať ceny zemného plynu pre domácnosti. „Odkazujem pánovi Křetinskému a hovorím to veľmi jasne z tejto tlačovej konferencie, že nekúpil podiel v SPP preto, aby už oznamoval cez médiá, že má záujem zvyšovať ceny plynu pre domácnosti. Jednoducho na to nech zabudnú privatizéri, že by táto vláda povoľovala túto uzdu a umožňovala, aby slovenské domácnosti platili nejakým privatizérom nejaké ich peniaze, ktoré investovali,“ povedal Fico na štvrtkovej tlačovej besede.

Českú energetickú skupinu EPH ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T.

Vyhlásenie predsedu vlády považuje spoločnosť EPH za nedorozumenie. „Pri kúpe podielu SPP sme sa zaviazali, že v tomto roku nepodáme návrh na zmenu ceny plynu pre domácnosti a tento sľub aj dodržíme, a to aj napriek tomu, že v tomto segmente zákazníkov evidujeme stratu takmer 100 mil. eur,“ reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj.

Na pozore musia byť aj ostatní investori, ktorí podnikajú na Slovensku v regulovanom segmente. „Oznamujem to každému privatizérovi, že budú mať čo robiť s veľmi silným regulačným rámcom, ktorý nastavujeme a budeme nastavovať,“ zdôraznil Fico.

Premiér pripustil, že ceny elektrickej energie na Slovensku pre firemných odberateľov sú veľmi vysoké v porovnaní s inými krajinami.

Vinu za to podľa Fica nesie ešte vláda Mikuláša Dzurindu. “Vláda pravicová tak privatizovala, že súčasťou privatizačných zmlúv bol záväzok štátu zvyšovať ceny, aby ten privatizér, ktorý privatizoval, čo najrýchlejšie vrátil peniaze do svojho vrecka. Všimnite si, ako rástli ceny za pravicových vlád a ako nerastú ceny za vlády sociálno-demokratickej. My sme v rokoch 2006 až 2010 držali ceny energií na uzde a robíme to aj teraz. Dokonca si myslím, že je tu priestor na pokles cien,“ povedal Fico.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) má podľa predsedu vlády zvážiť reformu rôznych poplatkov, čo by mal viesť k zníženiu ceny elektrickej energie pre podnikateľské subjekty. „Ja podporujem túto myšlienku aj za tú cenu, že to bude štát niečo stáť, pretože keď sa znížia ceny, potom sú aj nižšie príjmy do štátneho rozpočtu, či už z dividend, alebo z iných príjmov,“ uzavrel Fico.

Daniel Lipšic o cene elektriny

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic spolu so svojou kolegyňou Janou Žitňanskou chcú meniť sieťové poplatky, ktoré vstupujú do koncových cien elektrickej energie.

Poslanci v parlamente navrhli, aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) pri výpočte sieťových poplatkov nikdy neprekročil hodnotu aritmetického priemeru súčtu určených cien sieťových poplatkov v iných členských štátoch Európskej únie podľa aktuálnych štatistických údajov Eurostatu.

„Každá štvorčlenná domácnosť by ročne ušetrila 100 eur na cenách elektriny,“ uviedol na tlačovej besede Lipšic.

Súčasné sieťové poplatky na Slovensku sú podľa Lipšica najvyššie spomedzi všetkých krajín Európskej únie. „To má negatívny dopad na prílev zahraničných investícií, a tým aj na zamestnanosť obyvateľstva. Zároveň výška sieťových poplatkov na Slovensku poškodzuje podnikateľské prostredie a konkurencieschopnosť Slovenska voči iným krajinám Európskej únie,“ uviedli nezaradení poslanci vo svojom návrhu novely regulačného zákona.

Poslanci Lipšic a Žitňanská očakávajú, že po prijatí novely zákona úspora na strane domácností, podnikateľských subjektov a verejnej správy presiahne sumu 500 mil. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KřetinskýDaniel LipšicRobert Fico