Pellegrini prisľúbil na summite NATO modernizáciu obrany a slovenských vojakov na hranicu Lotyšska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Jens Stoltenberg
Slovenský premiér Peter Pellegrini a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. 14. apríl 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 12. apríla, 16:56

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Júlový summit Severoatlantickej aliancie, modernizácia armády, naša prítomnosť v Iraku, Afganistane či Lotyšsku, ako aj kybernetické hrozby boli témou rozhovoru premiéra Petra Pellegriniho a generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.

Pellegrini je vo štvrtok na bilaterálnych rokovaniach v Bruseli, okrem šéfa NATO sa stretáva aj so šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Počas spoločného vystúpenia obaja odsúdili chemický útok v Sýrii. Pellegrini rozhovor, ktorý sa týkal aj výdavkov Slovenska na obranu, označil za dobrý a otvorený.

O vyhostení ruských diplomatov v súvislosti s otrávením Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury nehovorili. Šéf slovenskej vlády zároveň potvrdil postoj Slovenska k rozširovaniu Aliancie. Na stretnutiach sa zúčastňuje aj minister financií Peter Kažimír. Jeho prítomnosť ocenil aj Stoltenberg. Toho v máji čaká návšteva konferencie GLOBSEC na Slovensku.

Modernizácia obrany s požiadavkami spojencov

Podľa Pellegriniho je štvrtkova návšteva Aliancie dôkazom „jednoznačného prihlásenia sa novej vlády k euroatlantickým hodnotám a princípom“. Ako dodal, po Prahe, ktorú navštívil v stredu, ide o druhú oficiálnu návštevu. V oblasti obrany a bezpečnosti Pellegriniho vláda chce zachovať kontinuitu.

Po stretnutí so Stoltenbergom informoval, že Slovensko do roku 2020 vynaloží 1,6 percenta HDP na obranu a požiadavku dvoch percent splníme do roku 2024. Ako dodal, v roku 2021 má obranný rozpočet dosiahnuť 1,7 percenta HDP. Modernizácia bude presne s požiadavkami a vojenskými spôsobilosťami spojencov, prisľúbil ďalej Pellegrini. Stoltenberg tento záväzok ocenil.

Okrem toho Pellegrini potvrdil aj to, že Slovensko vyšle v júli do Lotyšska 150 vojakov na ochranu východnej hranice. Slovenskí vojaci ostanú aj v Iraku a Afganistane, kde budú pokračovať vo výcviku miestnych síl. Premiér veľa očakáva od nadchádzajúceho júlového summitu NATO, ktorý bude v Bruseli.

„Chceme vyslať jasný signál, že je medzi nami jednota, máme spoločné odhodlanie čeliť medzinárodným hrozbám, nech už prídu z ktoréhokoľvek smeru,“ povedal Pellegrini. So Stoltenbergom hovorili aj o posilňovaní obrany a bezpečnosti na európskej úrovni. Šéf slovenskej vlády spoločnej obrannej politike EÚ hovorí áno, ale duplicite hovorí nie.

Investície v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Ďalšími témami boli aj rozširovanie či kybernetické hrozby. „Slovenská republika je naďalej tou krajinou, ktorá má veľké očakávania aj v otázke ďalšieho rozširovania, hlavne na západnom Balkáne. Myslíme si, že je potrebné povzbudiť aj ďalšie krajiny, aby prešli reformným procesom,“ povedal Pellegrini. Pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť, Slovensko plánuje v najbližších mesiacoch a rokoch investovať.

„Som veľmi rád, že Slovensko v mnohých oblastiach týkajúcich sa kybernetickej obrany a ochrany patrí k lídrom, máme špičkových expertov, ktorí na cvičeniach NATO pravidelne vyhrávajú v oblasti hackerských útokov. Slovenská republika by aj do budúcnosti chcela disponovať značnými schopnosťami a technickým vybavením nielen na obranu SR, ale aj spojencov,“ vyhlásil predseda vlády počas svojho prvého rokovania v NATO.

Naopak, témou rokovania nebola kauza Skripaľ a s ňou spojené vyhosťovanie ruských diplomatov. Zdôraznil však, že to, že Slovensko nikoho nevyhostilo, nemôže byť brané ako odklon od našej proatlantickej orientácie.

Pokiaľ ide o chemický útok v sýrskej Dúme, Slovensko považuje za podstatné dostať na miesto pozorovacie a zdravotnícke tímy. Hoci USA, Francúzsko a Veľká Británia uvažujú o odvete na vojenské ciele patriace Assadovmu režimu za použitie chemických zbraní, na úrovni členov Aliancie sa uvažuje, ako ešte inak reagovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskJean-Claude JunckerJens StoltenbergPeter KažimírPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy