Aktualizované: Orbán vyzdvihol slovenskú ekonomickú situáciu, s Pellegrinim hovorili aj o kvótach

Viktor Orbán, Peter Pellegrini
Premiéri Viktor Orbán a Peter Pellegrini. Foto: Szilard Koszticsak/MTI via AP.
  • aktualizované 12. júna 14:07

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – V rámci zoskupenia visegrádskej skupiny (V4) je čas na veľké vzájomné projekty a odvážne plány do budúcnosti.

Zhodli sa na tom predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom po utorňajšom spoločnom rokovaní v Budapešti. Obaja lídri tiež potvrdili, že postoj Visegrádskej štvorky (V4) k takzvaným povinným kvótam v otázke nelegálnych migrantov je nemenný a identický.

V rámci vzájomnej spolupráce Slovenska a Maďarska chcú tiež začať s veľkými projektmi, ako napríklad dobudovanie hraničných prechodov na spoločných hraniciach, diaľnic na východe i západe krajín a tiež rýchloželeznice, ktorá by spojila Budapešť, Bratislavu a Varšavu.

Strategickí partneri

Pellegrini po stretnutí uviedol, že Maďarsko je pre Slovensko strategickým partnerom a preto je podľa jeho slov dôležité pokračovať v začatej práci a dobrých vzájomných vzťahoch. „Budeme pokračovať v tom, čo je dobré a zlepšovať sa v oblastiach, kde máme rezervy,“ povedal slovenský premiér.

„Zoskupenie V4 ukázalo, že má svoju silu, aj napríklad v otázke nelegálnej migrácie, kde sa ukázalo, že povinné kvóty, ktoré sme od začiatku odmietali, nefungujú. Vieme byť solidárni iným spôsobom, napríklad vieme poslať našich vojakov na vonkajšie hranice Európy alebo prispievať do fondu tak, aby sa problémy riešili mimo územia Európskej únie na samotnom začiatku,“ doplnil Pellegrini.

Realizácia veľkých plánov vo V4

Slová Pellegriniho potvrdil aj Viktor Orbán, ktorý navyše vyzdvihol slovenskú ekonomickú situáciu, v rámci ktorej sa podľa neho môže Slovensko porovnávať s tými najlepšími krajinami v EÚ. Maďarský premiér aj preto uviedol, že je čas, aby sa začali vo V4 realizovať veľké plány.

„Sme radi, že práve Slovenská republika prevezme po nás 1. júla tohto roka predsedníctvo vo V4, pretože patrí medzi najlepšie krajiny a vždy je dobré, ak argumentuje niekto vlastným úspechom. Zhodli sme sa dnes, že chceme dobudovať diaľničné úseky, most v Komárne, respektíve na našej strane, a tiež rýchloželeznicu, ktorá môže otvoriť nové obzory spolupráce,“ povedal Orbán.

Obaja lídri tiež okomentovali situáciu v Taliansku, ktoré odmietlo prijímať lode s nelegálnymi migrantmi na svoje územie. Orbán tento krok ocenil, Pellegrini pripomenul, že je nutné chrániť vonkajšie hranice EÚ a riešiť problémy ešte predtým, ako vzniknú. Európsku úniu čakajú aj náročné diskusie o rozpočte, aj v tomto smere chcú krajiny strednej Európy postupovať viac-menej spoločne.

Pellegrini sa dnes ešte stretne s maďarským prezidentom Jánosom Áderom. V prípade Petra Pellegriniho ide o prvú oficiálnu návštevu Maďarska po svojom vymenovaní do funkcie. Slovenský premiér už pracovne navštívil Poľskú aj Českú republiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe János ÁderPeter PellegriniViktor Orbán