Premiér Pellegrini predstavil priority svojej vlády, všetkým ministrom zadal dve úlohy

Peter Pellegrini
Nový slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini v piatok  ako hlavné priority svojej vlády uviedol odstránenie byrokracie štátu, vytváranie sociálnych podmienok pre všetkých občanov a znižovanie regionálnych rozdielov. Uviedol to počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavil svoje priority a najbližšie kroky. Informoval, že ministri od neho dostali úlohu pripraviť zoznam svojich priorít.

Takisto sa vyjadril aj k svojmu postoju k Rómom a plánovanému sociálnemu balíčku strany Smer. Pokiaľ ide o nového ministra vnútra, Pellegrini by bol najradšej, keby meno nového ministra mohol predstaviť začiatkom týždňa, tak, aby sa v stredu už mohol zúčastniť na rokovaní vlády.

Dve úlohy pre ministrov

Od premiéra dostali ministri dve úlohy – predstaviť zoznam svojich priorít do konca roka a zoznam priorít do konca obdobia. V máji takisto plánuje navštíviť všetky ministerstvá.

„Začiatkom roka sme oslavovali 25 rokov samostatného Slovenska. Je možno na čase, aby sme sa zamysleli hlbšie ako inokedy a urobili inventúru toho, čo funguje a hlavne toho, čo nefunguje. Za 25 rokov tu máme kopec balastu a nánosov, pred ktorými si nemôžeme zakrývať oči a musíme ich odstrániť,“ povedal premiér.

Jedna z úloh preto bude zásadné odstránenie byrokracie štátu. Podľa Pellegriniho je nepredstaviteľné, aby štát od ľudí vyžadoval veci, ktoré nejaký iný úrad už má. Ďalšou úlohou bude vytvorenie takých sociálnych podmienok, ktoré umožnia ľuďom sociálne žiť.

„Musíme sa venovať tým, ktorí sa živia prácou a venovať sa aj tým, ktorí tú prácu dávajú. Ako sociálnodemokratický premiér však nikdy nedopustí, aby sme dianie výlučne ponechali na trh, ktorý podľa niektorých všetko vyrieši. Úloha štátu je v niektorých oblastiach nevyhnutná a potrebná,“ povedal Pellegrini s tým, že štát musíme byť spravodlivý a zakročiť proti tým, čo pohŕdajú pravidlami, štát musí byť schopný ochrániť slabších ako seniorov, mamy s deťmi či postihnutých.

Výjazdové rokovania a akčné plány

Ďalšou zásadnou úlohou bude prispieť k vyrovnávaniu regiónov. Pellegrini avizoval nielen výjazdové rokovania a akčné plány, ale chce sa vracať na miesta a kontrolovať, či sa sľuby plnia.

Pokiaľ ide o sociálne opatrenia a balíčky, Pellegrini trval na tom, že nemôžu ohroziť vyrovnaný rozpočet v roku 2020. Najnovší sociálny balíček, ktorý chcú predstaviť v máji, má stáť približne 600 miliónov eur, ale o konečnej sume rozhodne minister financií Peter Kažimír.

Pokiaľ ide o koaličné návrhy do balíčka, podľa Pellegriniho pôjde o mix opatrení, ktoré pomôžu turizmu, seniorom, mladým rodinám, ale chcú pomôcť zlepšiť aj platy sestier či učiteľov. „Dobré nápady a opatrenia pôjdu ruka v ruke s rozvážnym rozpočtovaním,“ dodal premiér.

Riešenie rómskej problematiky

Podľa Pellegriniho si Slovensko nemôže zatvárať oči pred tým, že tu žijú aj Rómovia. Priznal, že vyriešenie ich situácie je problém, s ktorým sa trápili všetky vlády. „Na jednej strane žijeme v 21. storočí, každý by mal mať ľudskú dôstojnosť,“ povedal Pellegrini, pričom ocenil prístup splnomocnenca Ábela Ravasza, ktorý chodí aj na výjazdové rokovania vlády. Jeho prístup k riešeniu problematiky označil za inkluzívny.

„Na druhej strane budem vyžadovať, aby každý, bez ohľadu na to, k akej skupine patrí, rešpektoval zákony, správal sa slušne, neterorizoval okolie,“ pokračoval predseda vlády. Tvrdí, že aj Rómovia pre zlepšenie svojich životných podmienok budú musieť niečo urobiť.

„Pomôžeme, ale musíme cítiť, že pomoc niekto chce. Budú musieť aj oni niečo robiť, nemôžeme fungovať len jednostranne. Ale nemôžeme ako Európania, ako ľudia tolerovať, aby sme v 21. storočí videli žiť ľudí takým spôsobom,“ uzavrel Pellegrini.

Premiér v piatok  priznal, že za posledné týždne Slovensko zažilo veľmi hektické obdobie, vznikla nová vláda, riešilo sa ministerstvo vnútra a policajný prezident, bolo treba intenzívnejšie komunikovať aj so sociálnymi partnermi. Je však presvedčený, že situácia je už stabilizovaná a je na čase, aby vláda mohla pracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírPeter Pellegrini