Foto: Premiér Pellegrini rokoval s Medvedevom aj o energetike a širokorozchodnej železnici

Dmitrij Medvedev, Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. Foto: www.facebook.com.

MOSKVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Energetika, projekt širokorozchodnej železnice, ale aj kultúra, vzdelávanie či výmenné programy patrili k hlavným témam rokovania premiérov Slovenska a Ruska Petra Pellegriniho a Dmitrija Medvedeva.

Energetická bezpečnosť Slovenska

Medvedev ubezpečil Pellegriniho, že Slovensko môže aj naďalej rátať s Ruskom ako spoľahlivým dodávateľom energetických surovín.

Pellegrini potvrdil, že energetická bezpečnosť Slovenska nie je nijakým spôsob ohrozená. Krajiny dnes po rokovaní delegácií podpísali aj dva dokumenty – memorandum o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva a Rosatomom v oblasti využitia jadrovej energetiky na mierové účely a Slovenské elektrárne podpísali zmluvu so spoločnosťou TVEL.

Pellegrini zároveň potvrdil, že Medvedeva pozval na augustové oslavy SNP v Banskej Bystrici. Ruský premiér povedal, že ešte nevie, či bude môcť prísť, ale urobí všetko pre to, aby bolo Rusko zastúpené na čo najvyššej úrovni.

Vzájomný obchod v poslednom období stúpa

Podľa slovenského premiéra bolo rokovanie otvorené a konštruktívne, pričom ocenil pragmatický prístup ruskej strany. „Slovensko je jedna z najotvorenejších ekonomík. Je preto pre nás kľúčové, aby sme mali vyvážené zahranično-politické vzťahy so všetkými krajinami,“ povedal Pellegrini.

Medvedev je rád, že vzájomný obchod v poslednom období stúpa, verí, že sa hospodársku výmenu podarí dostať nad úroveň, na akej bola pred zavedením sankcií. Pripomenul, že na Slovensku pôsobí zhruba 120 ruských firiem a v Rusku 60 slovenských.

Slovensko chce mať podľa Pellegriniho vzťah s Ruskom založený na báze dôvery a na vzájomnom rešpekte. Moskva je pre Slovensko dôležitý obchodný partner, spolupráca sa však netýka len energetiky, ale aj vzdelávania. Rastie počet rusky sa učiacich ľudí na Slovensku, ale aj napríklad ruských turistov na Slovensku.

Po spoločnom stretnutí sa Medvedev poďakoval za starostlivosť o hroby sovietskych vojakov a memoriály. Pellegrini po stretnutí položil veniec k hrobu neznámeho vojaka. Vo štvrtok odletí do Petrohradu, kde sa stretne s prezidentom Vladimírom Putinom. V piatok tam vystúpi na ekonomickom fóre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevPeter PellegriniVladimir Putin