Premiér Pellegrini verí, že koaliční poslanci sa zhodnú na ústavných sudcoch

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: SITA

JESENSKÉ 13. februára (WebNoviny.sk) – Predseda vlády SR Peter Pellegrini si nemyslí, že je správne, aby druhá voľba ústavných sudcov dopadla tak ako prvá.

„Dúfam, že dnešný (streda, pozn. red.) deň využijú koaliční poslanci na to, aby sa pokúsili nájsť zhodu aspoň na toľkých menách, ktoré po prípadnej voľbe zabezpečia funkčnosť Ústavného súdu SR,“ uviedol vo vyhlásení pred výjazdovým rokovaním vlády v obci Jesenské v okrese Rimavská Sobota.

Podľa Pellegriniho ide o tak dôležitú inštitúciu, že „ponechať ju len tak, aby so štyrmi sudcami fungovala niekoľko mesiacov a neplnila si svoje úlohy, je aj hazardom s demokraciou a normálnym fungovaním demokratickej krajiny“.

Podľa premiéra je Ústavný súd SR strážcom republiky, strážcom ústavnosti. „Nemyslím si, že je správne, aby sme ho akýmkoľvek spôsobom paralyzovali len tým, že nie sme schopní na úrovni politických strán nájsť politickú dohodu a zhodnúť sa aspoň na tých šiestich menách tak, aby mohli byť vymenovaní traja ústavní sudcovia a aby aspoň v sedemčlennom zložení mohol ústavný súd fungovať,“ povedal Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR