Premiér stráca trpezlivosť, vyzýva opozíciu, aby sa dohodla

Robert Fico
Foto: SITA/Michal Burza
Parlament

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico vyzýva opozíciu, aby nezneužívala tému šetrenia na politický boj.

Vo svojom záverečnom prejave k programovému vyhláseniu na pôde parlamentu povedal, že je nelogické, aby kritizovala chystané vládne opatrenia a sama pritom neponúkla vlastné návrhy.

„Opozícia v diskusii nepredložila alternatívu k naším návrhom na zníženie deficitu. Ak máte návrhy lepšie ako my, dajte nám ich. Ale nie odpovedať a hovoriť na všetko nie, nie, nie. Toto cesta určite nie je,“ povedal.

Premiér upozornil, že na riešení problémov sa budú musieť zúčastniť všetci občania bez ohľadu na národnosť, konfesiu či sexuálnu orientáciu. „Všetci sme v tom rovnako: vládni, opoziční, Slováci, Maďari, Rusíni, kresťania, ateisti, heterosexuáli aj homosexuáli,“ povedal a napokon do balíka pridal aj Rómov.

Fico zopakoval, že vláda pri prijímaní opatrení bude zvažovať predovšetkým to, ako sa dotknú ľudí s nízkymi a strednými príjmami. „Musí prísť väčšia solidarita bohatých a silných k chudobným a slabým, toto je základ politiky,“ skonštatoval. Premiér zareagoval aj na kritiku za to, že zostavil jednofarebnú vládu. „Ako keby Smer-SD víťazstvom vo voľbách spáchal zločin. My sa nikomu nebudeme ospravedlňovať za to, že sme vyhrali voľby. Nikomu!“ podčiarkol.

Žitňanská považuje nezhody za smiešne

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská vníma dĺžku trvania opozičných rokovaní o pár pozícií v kontrolných orgánoch ako nenáležitú a smiešnu. „SDKÚ-DS nie je brzdou dohody v rámci opozície, takže verím, že aj ostatné partnerské strany dokážu nájsť súhru veľmi rýchlo,“ vyhlásila v utorok pred novinármi.

Predseda vlády Robert Fico chce od opozície čo najskôr počuť meno kandidáta na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), v opačnom prípade do funkcie vyberie najlepšieho z adeptov, ktorí sa prihlásili do konkurzu vyhláseného premiérkou Ivetou Radičovou.

ÚVO je podľa Žitňanskej veľmi dôležitá kontrolná inštitúcia. Jeho úloha však nie je lev v kontrole, ale aj metodickom usmerňovaní jednotlivých obstarávateľov. „Pre mňa je dôležité, aby tam bol kompetentný človek, ktorý dokáže tento úrad dostať do funkčnej podoby,“ dodala.

Video: Trvanie opozičných rokovaní je podľa L. Žitňanskej nenáležité a smiešne

V. Tomanová: opozičná kritika je ambiciózna

Poslankyňa Viera Tomanová (Smer-SD) odmieta opozičnú kritiku Programového vyhlásenia vlády, tvrdí, že je mimoriadne ambiciózne a že každý, kto chce vedieť, kam sa bude Slovensko v nasledujúcich rokoch uberať, sa to z dokumentu dozvie.

Tomanová
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

V utorok na úvod siedmeho rokovacieho dňa odmietla aj opozičné obvinenia z nekonkrétnosti vyhlásenia.

„Skúste si predstaviť, aký rozsah tohto materiálu by musel byť, aby splnil vaše požiadavky,“ povedala. Vo svojom vystúpení akcentovala znižovanie nezamestnanosti, pretože takto sa najlepšie podarí znižovať deficit Sociálnej poisťovne.

„Čím viac ľudí bude pracovať, tým viac odvodov do systému bude plynúť,“ prezradila svojim kolegom v snemovni. Upozornila, že stlačiť nezamestnanosť pod desať percent sa podarilo jedine za prvej vlády Roberta Fica a „akonáhle sme vytiahli päty z vlády“, nezamestnanosť sa začala zvyšovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRobert FicoViera Tomanová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky