Premiér varuje, kolaps Grécka by uvrhol Slovensko do recesie

Robert Fico obedoval s Merkelovou
Nemecká kancelárka Angela Mereklová privítala v Berlíne slovenského premiéra Roberta Fica. Foto: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
Robert Fico
Foto: SITA/AP

BERLÍN 3. júla (WEBNOVINY) – Slovensko nie je pripravené poskytnúť finančnú pomoc krajinám eurozóny, ak nebudú prijímať reformné opatrenia.

V utorok to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou s tým, že kolaps Grécka by spustil na Slovensku recesiu.

Angela Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským premiérom reagovala na postoj Fínska, ktoré odmieta, že by trvalý Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) mal mať možnosť kupovať vládne dlhopisy krajín na sekundárnom trhu.

„Musíme rešpektovať rozhodnutie suverénneho štátu,“ povedala Merkelová.

Fínska vláda v pondelok deklarovala, že spoločne s Holandskom bude blokovať možnosť vstupu na sekundárny trh s dlhopismi pre ESM.

Postoje sa približujú

Slovenská a nemecká vláda majú veľmi blízke postoje k otázkam európskej integrácie a riešenia finančnej krízy.

Po utorkovom rokovaní s premiérom SR Robertom Ficom to vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Zhodli sme sa na tom, že v budúcnosti potrebujeme skôr viac Európy, ako menej, a to najmä v eurozóne. Slovenská republika, rovnako ako Nemecko, je otvorená ďalším integračným krokom,“ povedala Merkelová.

„Medzi Slovenskom a Nemeckom nie sú žiadne otvorené politické otázky, práve naopak, dnešný rozhovor potvrdil, že postoje obidvoch krajín k najvýznamnejším bilaterálnym a multilaterálnym otázkam sa veľmi približujú,“ potvrdil Fico.

Premiér sa s kancelárkou Merkelovou zhodol aj na postupe pri poskytovaní finančnej pomoci rizikovým krajinám eurozóny. „Na jednej strane je dôležitá solidarita, na druhej strane si treba plniť domáce úlohy. Tieto oblasti musia byť prepojené,“ skonštatovala Merkelová.

Kancelárka nechce rozdeliť eurozónu

Peniaze
Foto: SITA/AP

Podľa Fica je otázne, či bude Slovensko ochotné v budúcnosti pomáhať krajinám eurozóny.

„Najskôr musia ukázať, že majú záujem robiť ozdravné opatrenia, potom sa môžeme ďalej rozprávať o tom, či môže alebo nemôže byť nejaká pomoc. Ale hranica trpezlivosti verejnosti je vyčerpaná. Pre každého politika v Európskej únii bude veľmi komplikované povedať, že sme pripravení niekomu ďalej pomáhať bez toho, aby si plnil svoje domáce úlohy,“ povedal premiér.

Kancelárka nepripúšťa možnosť rozdelenia eurozóny na dva bloky, chce ju vraj zachovať v takej forme, v akej je dnes.

Vo svojej diskusii s Ficom sa preto ani nezaoberali možnosťou, aby Slovensko zostalo v jednom klube s Nemeckom.

„O takýchto otázkach sme ani nerokovali a pri tom to aj ostane,“ vyhlásila Merkelová.

Napriek očakávaniam sa diskusia lídrov oboch štátov ani len nedotkla predaja 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). „To sú hospodárske rozhodnutia a do tých sa spolková vláda nemôže vmiešavať,“ uzavrela Merkelová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováRobert Fico