Premiéra Petra Pellegriniho čaká návšteva Azerbajdžanu a Kazachstanu

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 8. novembra (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini odcestuje na budúci týždeň na návštevu Azerbajdžanu a Kazachstanu. Obe návštevy budú mať prevažne obchodno-ekonomický charakter.

Začiatkom týždňa, 12. až 14. novembra, pôjde na pozvanie predsedu vlády Novruza Mammadova na oficiálnu návštevu Azerbajdžanu, v dňoch 15. až 16. novembra bude na pozvanie predsedu vlády Bakučana Sagintajeva na oficiálnej návšteve Kazašskej republiky.

Aktuálne medzinárodné témy

Počas návštevy Azerbajdžanu bude Pellegrini rokovať s predsedom tamojšej vlády Mammadovom a čaká ho prijatie aj u prezidenta Azerbajdžanu Ilhama Alijeva.

Výsledkom oficiálnej návštevy by mal byť impulz pre rozvoj slovensko-azerbajdžanských vzťahov a ďalšej spolupráce vo vybraných sektoroch. Témami rokovania budú bilaterálne vzťahy s osobitným akcentom na zintenzívnenie a prehĺbenie politických a diplomatických kontaktov.

V rámci dvojstrannej spolupráce prerokujú najmä oblasti obchodu a investícií, energetiky, dopravy, vedy, výskumu a inovácií. Vzhľadom na budúcoročné predsedníctvo SR v OBSE budú pozornosť venovať aj regionálnej situácii na južnom Kaukaze. Počas rokovaní budú rezonovať aj aktuálne medzinárodné témy a otázky vzťahov Európskej únie a Azerbajdžanu.

V delegácii aj podnikateľská misia

Oficiálna návšteva v Kazašskej republike si kladie za cieľ dohodnúť na vládnej úrovni inštrumenty pre stimulovanie vzájomnej obchodnej výmeny, ako aj iniciovať diskusiu o perspektíve exportu fosílnych palív z Kazašskej republiky na energetický trh členských krajín EÚ. Súčasne bude potvrdením záujmu SR o rozvoj vzťahov s krajinami Strednej Ázie.

Počas návštevy Kazachstanu sa uskutoční rokovanie s predsedom tamojšej vlády B. Sagintajevom a prijatie u prezidenta Kazašskej republiky Nursultana Nazarbajeva. Súčasťou delegácie je aj podnikateľská misia. Výsledkom oficiálnej návštevy by mal byť okrem iného rozvoj vzťahov v ekonomickej, vedecko-technickej, akademickej a vzdelávacej oblasti v prospech oboch krajín a ich občanov.

Podobne ako v Azerbajdžane budú hlavnými témami rokovaní bilaterálne vzťahy s osobitným akcentom na ekonomický sektor, najmä v súvislosti s oblasťami obchodu a investícií, dopravy, infraštruktúry, energetiky, vedy, výskumu a inovácií. Počas rokovaní budú rezonovať aj aktuálne európske a medzinárodné témy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ilham AlijevPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe