Premiéra pobúrili vyjadrenia o zneužití holokaustu

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Tisícky návštevníkov z celého sveta v týchto dňoch zapĺňajú priestory bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Osvienčime, kde si môžu pozrieť aj expozíciu slovenského Múzea SNP „Tragédia slovenských židov“. 27. januára 1945 bol tento najväčší koncentračný tábor na svete oslobodený. OSN pri tejto príležitosti 27. január vyhlásila za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Foto: AP Photo/Czarek Sokolowski

JERUZALEM 27. septembra (WEBNOVINY) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s veľkým pobúrením reagoval na vyjadrenia svojho tureckého náprotivka Recepa Tayyipa Erdogana o holokauste a násilí páchanom na Palestínčanoch.

Turecký líder sa v rozhovore pre americkú spravodajskú stanicu CNN vyjadril, že Izraelčania „zabili státisíce Palestínčanov“ a genocídu spáchanú nacistami počas druhej svetovej vojny „využili na vytvorenie obrazu, že sú tými najväčšími obeťami všetkých čias“.

Netanjahu sa v pondelok reagoval slovami, že obe Erdoganove vyjadrenia sú „falošné“ a dodal, že počuť takéto úvahy na začiatku 21. storočia a viac ako 60 rokov od konca druhej svetovej vojny je „poburujúce“.

Ako dodal líder židovského štátu pre Jeruzalem Post, „holokaust sme nezneužili, holokaust bol najhorším zločinom v histórii vykonaným na našom ľude“.

Vzťahy medzi Tureckom a Izraelom sú momentálne na bode mrazu. Ich úpadok odštartoval zásah izraelských ozbrojených síl na flotilu aktivistov snažiacich sa v máji 2010 prelomiť blokádu Pásma Gazy.

Ankara už vyše roka márne čaká na ospravedlnenie Izraela za smrť deviatich svojich občanov, ktorým podmieňuje obnovenie kedysi vrelých vzťahov so židovským štátom.

Jeruzalem však takúto potrebu necíti napriek tomu, že správa OSN konštatuje, že Izrael použil proti aktivistom neprimeranú silu. Turci následne stiahli svojho veľvyslanca z Tel Avivu a vypovedali platnosť vojenských dohôd.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu