Premiéra Pontu usvedčili z plagiátorstva, nechce odstúpiť

Victor Ponta
Victor Ponta Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 30. júna (WEBNOVINY) – Rumunský premiér Victor Ponta v súvislosti s kauzou okolo jeho skopírovanej doktorandskej práce odmieta odstúpiť z funkcie.

Špeciálna akademická komisia sa pritom ešte v piatok zhodla, že Pontova práca vykazuje znaky plagiátorstva, Ponta ale jej závery považuje za spolitizované.

„Rozhodnutie komisie bolo politicky motivované a ilegálne, je to práca prezidenta Traiana Basesca a jeho kumpánov,“ povedal premiér reportérom v Bruseli, kde sa zúčastňoval na summite Európskej únie. Podobný názor má aj rumunský minister školstva, ktorý akademický panel ešte v piatok rozpustil.

Ponta vo štvrtok v rozhovore pre španielsky denník El País povedal, že je pripravený odstúpiť v prípade, ak sa potvrdia obvinenia britského časopisu Nature, že veľkú časť svojej dizertačnej práce odpísal.

Časopis v júni uviedol, že jeho redaktori videli dokumenty naznačujúce, že viac ako polovica zo 432-stranovej dizertácie o Medzinárodnom súdnom dvore z roku 2003 „obsahuje duplikovaný text bez odvolania sa na autora“.

Ľavicový premiér všetky obvinenia odmietol s odôvodnením, že pravidlá z roku 2003 neobsahovali povinnosť použiť úvodzovky pri „reprodukcii práce iného autora“, ak boli uvedené v bibliografii. Šírenie týchto obvinení pripísal svojmu pravicovému súperovi, prezidentovi Basescovi.

Ponta a Biasescu sú v spore od pádu bývalej stredopravicovej vlády a nástupu Pontu na premiérsky post. Nevedia sa dohodnúť ani v otázke, kto má zastupovať Rumunsko na summitoch EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Victor Ponta