Premiéri Fico a Orbán sa vyhli štátnemu občianstvu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico orban
Premiér SR Robert Fico (vpravo) a premiér Maďarska Viktor Orbán počas bilaterálneho rokovania po Hospodárskom fóre Poľsko - stredná Európa - Čína. Poľsko, Varšava, 26. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

VARŠAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico vraj na štvrtkovom rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o otázke štátneho občianstva nehovoril.

„Vôbec sme o tom nehovorili, je to vec zmiešanej komisie. Cestu musia hľadať právnici, najideálnejšie by bolo, keby sa otázka štátneho občianstva medzi dvoma krajinami riešila medzinárodnou zmluvou,“ povedal.

Ako dodal, strana Viktora Orbána si tiež uvedomuje, aký príspevok znamenajú národnostné menšiny v krajine.

„My sme predsa jasne povedali, že chceme zachovať status quo, pokiaľ ide o príslušníkov národnostných menšín. Najmä potrebujeme úspech, nepotrebujeme konflikty a hádky,“ skonštatoval Fico.

Slovenský premiér na bilaterálnom rokovaní s Orbánom, ktoré sa uskutočnilo v rámci Hospodárskeho fóra Poľsko – stredná Európa – Čína vo Varšave, vraj hovoril výlučne o možnostiach spolupráce v oblasti ekonomiky, dopravy a energetiky.

Premiéri diskutovali o plynovode i moste cez Dunaj

Fica tiež zaujímal pokus maďarskej vlády prijať zákon o zavedení dane z finančných transakcií, ktorý je momentálne odmietaný na európskej a svetovej úrovni niektorými veľkými štátmi. „Preto by som veľmi privítal, pokiaľ by sme mohli v tomto ohľade získať nejaké skúsenosti, pretože zaviesť takúto daň na národnej úrovni je pomerne komplikované, ale ak bude treba, tak požiadame expertov, aby sa stretli a o týchto otázkach hovorili,“ skonštatoval Fico.

Fico
Foto: SITA/Marián Peiger Foto: SITA/Marián Peiger

Ako dodal, urobil významné rozhodnutia, pokiaľ ide o prepojenie Slovenska a Maďarska cez rieku Ipeľ. „Sme tiež pripravení podpísať dohodu o výstavbe nového cestného mosta cez Dunaj, pokiaľ ide o Komárno a Komárom,“ dodal slovenský predseda vlády s tým, že na dvojstrannom rokovaní sa zaoberali aj otázkou diaľničného prepojenia oboch krajín.

V oblasti energetiky premiéri oboch krajín diskutovali o prepojení slovenských a maďarských plynovodov. „Ide o časť plynového prepojenia, ktorá bude tvoriť celkovo severojužné prepojenie, čo odľahčí Slovensko a bude to pre nás aj alternatíva v prípade krízových situácií,“ skonštatoval Fico.

Na bilaterálnom rokovaní sa zaoberali aj projektom prepojenia elektrizačných sústav a modernizáciou asi 130 kilometrov ropovodu na juhu Slovenska. Premiér si na svojom prvom stretnutí s Viktorom Orbánom vymieňal názory aj na rozpočet európskej únie. „Máme spoločné postoje, pokiaľ ide o spoločnú poľnohospodársku politiku európskej únie,“ dodal Fico. „Zdá sa, že by sme mohli nájsť aj ešte väčší priestor, pokiaľ ide o vojenské otázky,“ uzavrel premiér Fico. Ďalšie stretnutie s Orbánom sa uskutoční pravdepodobne až v priebehu júnovej európskej rady.

S čínskym premiérom diskutovali o cestovnom ruchu

Premiér Robert Fico rokovaní s čínskym premiérom Wen Ťia-paom diskutoval predovšetkým o spolupráci v oblasti infraštruktúry a cestovného ruchu. „Verím, že k dobrým vzťahom a lepším príležitostiam prispeje aj pripravované letecké spojenie medzi Bratislavou a Čínou, na ktorom sa pracuje a ktoré dnes v plnom rozsahu podporil aj čínsky predseda vlády,“ povedal na brífingu pred odletom z Varšavy, kde sa zúčastnil na Hospodárskom fóre Poľsko – stredná Európa – Čína.

Cinsky premier fico
Foto: SITA/Marián Peiger Foto: SITA/Marián Peiger

Premiéri oboch krajín sa v priebehu dvojstranného rokovania vrátili aj k dohode o spolupráci v poľnohospodárskej politike, ktorú podpísali v roku 2007. „Postupne sa na čínskom trhu začínajú presadzovať slovenskí vinári, je tam možnosť spolupráce v oblasti lesníctva,“ myslí si Fico.

Ako dodal, je celkom zrozumiteľné, že krajina s takýmito možnosťami musí byť pre Slovensko atraktívna. O otázke ľudských práv v Číne vraj s Ťia-paom nehovoril. Na brífingu položil aj rečnícku otázku.

„Vy si myslíte, že Slovensko, ktoré má 5,5 miliónov obyvateľov, ktoré si nevie vyriešiť rómsku problematiku, v ktorej sa často porušujú ľudské práva, má právo moralizovať a poučovať niekoho iného?“ Do záležitostí cudzích vlád vraj zasahovať nechce.

„Nikto z 19 predsedov vlád, ktorí dnes boli prítomní na rokovaniach, ani na sekundu neotvoril túto otázku,“ konštatoval Fico. Pred budovou, v ktorej sa konalo stretnutie premiérov stredoeurópskych krajín a Číny, vo štvrtok protestovalo niekoľko ľudí za oslobodenie Tibetu spod čínskej nadvlády. „Je tragické, ako sa tam porušujú ľudské práva,“ povedal jeden z demonštrantov.

S Donaldom Tuskom sa zhodli na rozpočte únie

Predseda vlády Slovenskej republiky diskutoval na bilaterálnom rokovaní aj s poľským premiérom Donaldom Tuskom najmä o rozvoji dopravy, a to hlavne diaľničného prepojenia Žilina – Skalité.

Fico tusk
Foto: SITA/Marián Peiger Foto: SITA/Marián Peiger

“Padla dohoda, že ministri dopravy Poľska a Slovenska sa v krátkom čase stretnú a jasne naplánujú, aké sú možnosti prepojenia s Poľskom,“ uviedol Fico na brífingu pred odletom z Varšavy, kde sa zúčastnil na Hospodárskeho fóre Poľsko – stredná Európa – Čína.

S Tuskom hovoril tak, ako aj maďarským premiérom Viktorom Orbánom, o severojužnom plynovodnom prepojení. „Pred mesiacom Poľsko oznámilo obrovské nálezy zemného bridlicového plynu. Ide o miliardy metrov kubických, čiže je tu možno ďalší zdroj, ktorý by sa dal v najbližších rokoch využiť pri diverzifikácii,“ skonštatoval Fico.

Spolu s Tuskom a Orbánom našli spoločné názory na rozpočet Európskej únie či spoločnú poľnohospodársku politiku. Podporili aj ďalšiu spoluprácu v rámci V4. „Takisto si myslím, že V4 by sa dala lepšie využiť vo vojenských otázkach,“ uzavrel Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico