Premiéri Srbska a Kosova sa po voľbách zídu v Bruseli

Kosovo, hashim thaci
Kosovský premiér Hashim Thaci. Foto: SITA/AP

BRUSEL 6. novembra (WEBNOVINY) – O víkendových voľbách do obecných samospráv v Kosove a ďalších krokoch v záujme pokračujúcej normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou budú v stredu v Bruseli rokovať premiéri oboch balkánskych krajín – Hashim Thaçi a jeho srbský náprotivok Ivica Dačič. Oboch do sídla EÚ pozvala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Britská diplomatka v utorok tvrdými slovami odsúdila násilie a snahy o narušenie volebného procesu v Kosove.

Podľa jej slov si totiž „všetci voliči zaslúžia zúčastniť sa na voľbách konaných v bezpečnom prostredí“.

Nedeľňajším voľbám bol pripisovaný mimoriadny význam, keďže boli prvými od jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova v roku 2008, ktoré sa konali s podporou Belehradu a na základe prelomovej aprílovej srbsko-kosovskej dohody. Časť kosovských Srbov tvoriacich na odčlenenom území menšinu však naďalej odmieta uznať orgány riadené z Prištiny a hlasovanie preto bojkotovali. OBSE označilo voľby za celkovo uspokojivé, no poznačené násilím a zastrašovaním. Účasť etnických Srbov odhadla na menej ako pätinovú.

Srbi si voľby v Kosovskej Mitrovici zopakujú

Srbi obývajúci severnú časť etnicky rozdeleného mesta Kosovská Mitrovica si zopakujú voľby do miestnych samospráv. Dôvodom je násilie, ktoré poznačilo nedeľňajšie hlasovanie. Maskovaní muži tam vtrhli do volebných miestností a zničili volebnú dokumentáciu vrátane hlasovacích lístkov. Voľby v ďalších troch srbských magistrátoch však dopadli úspešne a označili ich za platné. Miestne úrady ešte dátum opakovaných komunálnych volieb v Kosovskej Mitrovici nezverejnili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Catherine AshtonováHashim ThaciIvica Dačić