Premiérka Mayová prediskutuje dohodu o brexite aj s predsedom Európskej komisie

Theresa Mayová, Jean-Claude Juncker
Zľava: Britská premiérka Theresa Mayová s predsedom Európskej komisie (EK) Jean-Claudeom Junckerom. Foto: SITA/AP

LONDÝN 5. februára (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok pricestuje do Bruselu. Tam prediskutuje dohodu o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) s predsedom Európskej komisie (EK) Jean-Claudeom Junckerom.

Írska poistka

Hovorca EK Margaritis Schinas uviedol, že Juncker sa s britskou predsedníčkou vlády stretne deň po tom, ako bude rokovať s írskym premiérom Leom Varadkarom o takzvanej írskej poistke v rámci skôr vyrokovanej dohody o brexite.

Írska poistka je mechanizmus navrhnutý na reguláciu hraníc medzi Írskom a Severným Írskom po brexite tak, aby hranice zostali otvorené. Práve toto opatrenie bolo hlavným dôvodom, prečo britskí poslanci dohodu o brexite začiatkom januára jednoznačne odmietli.

Alternatívne opatrenia

Mnohí britskí poslanci, najmä členovia Mayovej Konzervatívnej strany, totiž tvrdia, že by Británia pre írsku poistku zostala príliš dlho naviazaná na EÚ.

Mayová sa preto usiluje o nešpecifikované „alternatívne opatrenia„, aby mohla obnoviť rokovania o brexite. Veľká Británia by mala EÚ opustiť 29. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia