Premiérka nie je spokojná s prácou splnomocnenca pre Rómov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

Rada Európy oceňuje naše kroky v oblasti rómskej problematiky

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Thomas Hammarberg ocenil zámery ministerstva práce týkajúce sa sociálne vylúčených spoločenstiev a koncentrovanej chudoby, ktoré sa týkajú aj marginalizovaných rómskych komunít.

„Sú to veľmi dobré a logické plány,“ povedal Hammarberg na stretnutí so štátnou tajomníčkou ministerstva práce Luciou Nicholsonovou a prisľúbil, že bude tlmočiť jej požiadavky Komisárovi pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Lászlóovi Andorovi.

„Jednou z nich bol aj návrh na vytvorenie kumulatívneho fondu, z ktorého by sa podporila výstavba komunitných centier, rozšírenie počtu terénnych pracovníkov, vzdelávanie či podpora programov na prácu s marginalizovanými rómskymi skupinami,“ informovala agentúru SITA Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva práce.

Doteraz sa peniaze míňali na všetko a na nič

V problematike, ktorá sa týka aj marginalizovaných rómskych skupín, rezort práce podľa Šulcovej intenzívne spolupracuje s ministerstvom školstva o vzdelávaní týchto skupín. Zároveň spolupracuje aj so Združením miest a obcí Slovenska, ktoré pripravuje koncepciu, ako znížiť koncentrovanú chudobu. Štátna tajomníčka naznačila aj zmeny týkajúce sa rozdeľovania financií z Európskeho sociálneho fondu v oblasti sociálnej inklúzie.

„Doteraz sa peniaze míňali na všetko a na nič. Je dôležité spolupracovať a finančne podporovať zodpovedných starostov, ktorí majú jasnú predstavu o tom, ako pracovať s rómskou komunitou,“ povedala Nicholsonová. Eurokomisára informovala aj o prípravách zákonov o službách zamestnanosti či sociálnych službách.

Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity

Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity má v súčasnosti tri odbory: Kanceláriu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, odbor koncepcií, analýz a regionálnej spolupráce a odbor koordinácie Horizontálnej priority Marginalizované rómske komunity.

K 30. septembru je na úrade zamestnaných 47 zamestnancov. Z toho 27 zamestnancov odboru koordinácie Horizontálnej priority Marginalizované rómske komunity má refundované mzdy v rámci siedmeho operačného programu Technická pomoc na refundáciu aktivít a miezd koordinátora horizontálnej priority. „Ostatným 20 zamestnancom mzdy vypláca Úrad vlády SR,“ vysvetlila Duchoňová. Úrad splnomocnenca nemá samostatnú rozpočtovú kapitolu, je súčasťou organizačnej štruktúry Úradu vlády SR.

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová vyjadrila nespokojnosť s tým, ako vládny splnomocnenec pre rómske komunity Miroslav Pollák využíva svoje kompetencie.

„O kompetenciách s ním najprv budem hovoriť, pretože – úprimne? – nedostatočne zatiaľ využíva tie, ktoré má,“ uviedla Radičová na tlačovej besede po rokovaní vlády.

Ku kompetenciám splnomocnenca sa premiérka dostala na tlačovej besede po rokovaní vlády. Reagovala tak na otázku, kedy plánuje vláda rozšíriť kompetencie splnomocnenca, k čomu sa zaviazala v Programovom vyhlásení vlády.

Premiérka poznamenala, že so splnomocnencom chcela aj dnes riešiť pár otázok, ale opäť bol v zahraničí.

Splnomocnenec Pollák chce pripomienkovať zákony

Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity by mal patriť medzi subjekty, ktoré povinne pripomienkujú zákony. Myslí si to jeho šéf, splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák. „Stále rozmýšľame o kompetenciách úradu, je to ešte otvorená téma,“ povedal Pollák.

Pripomenul, že vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala k zvyšovaniu kompetencií úradu. Splnomocnenec však o nových kompetenciách ešte nerokoval. „Táto téma nebola otvorená oficiálne, zatiaľ je v rovine úvah,“ uviedla pre agentúru SITA Iveta Duchoňová z úradu splnomocnenca.

Podľa Polláka by tomu, aby úrad mohol pracovať efektívnejšie, mohlo pomôcť napríklad aj to, keby mal úrad legislatívny a právny odbor a mohol ovplyvňovať tvorbu výziev a zasahovať do hodnotenia projektov zameraných na horizontálne priority marginalizovaných rómskych komunít. „Úrad sa mnohokrát len dozvie výsledky a už je neskoro reagovať, keďže pravidlá sú nastavené tak, že nemá žiadnu právomoc,“ dodal Pollák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováMiroslav Pollák
Firmy a inštitúcie Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity