Aktualizované: Mayovej sa vypomstilo vyhlásenie volieb, ale už rozdeľuje kreslá v novej vláde

Theresa Mayová
Britská premiéra Theresa Mayová. Foto: Stefan Rousseau/Pool Photo via AP
  • aktualizované 9. júna o 19:36

LONDÝN 9. júna (WebNoviny.sk) – Theresa Mayová potvrdila, že plánuje zostať britskou premiérkou a s podporou severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) dať krajine istotu.

Po krátkom piatkovom popoludňajšom stretnutí s kráľovnou Alžbetou II. v Buckinghamskom paláci sa vyjadrila, že nová vláda povedie britské rokovania o odchode z Európskej únie, ktoré sa majú začať o 10 dní.

Pred Downing Street číslo 10 tiež povedala, že jej Konzervatívci spolu s DUP budú spoločnými silami pracovať „na naplnení prísľubu o brexite“.

Demokratická unionistická strana má 10 kresiel

Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) získala vo voľbách desať parlamentných kresiel.

Spolu s konzervatívcami budú mať v dolnej komore britského parlamentu spolu len tesne nadpolovičnú väčšinu hlasov. Z celkového počtu 650 kresiel im ich bude patriť buď 328 alebo 329 – podľa toho, kto získa mandát v poslednom obvode, z ktorého výsledky ešte stále nie sú k dispozícii.

Predsedníčka DUP Arlene Foster v piatok informovala, že s Mayovou už spolu hovorili a dohodli sa, že sa spoločne pokúsia nájsť odpoveď na otázku, „ako zabezpečiť krajine stabilitu v časoch, ktoré pre nás predstavujú veľkú výzvu“.

Mayová rozdeľuje kreslá vo vláde

Mayová už hovorí o rozdelení pozícií vo svojej budúcej vláde. Ako v piatok večer informoval premiérkin úrad, už sa vie, ktorí ministri súčasnej vlády zostanú na svojich postoch aj v novej vláde.

V Mayovej kabinete budú naďalej pokračovať minister zahraničných vecí Boris Johnson, minister obrany Michael Fallon, ministerka vnútra Amber Rudd a minister financií Philip Hammond. Pozíciu si zachová aj minister David Davis, ktorý je poverený rokovaním o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

Mayová štvrtkové predčasné voľby vyhlásila s cieľom posilniť svoju pozíciu v rokovaniach o brexite, namiesto toho však Konzervatívci stratili parlamentnú väčšinu. Už v piatok ráno však vyhlásila, že nemá v úmysle odstúpiť.

Jej budúcnosť na poste šéfky konzervatívcov mnohí otvorene spochybňujú po tom, ako sa jej vypomstilo vyhlásenie predčasných volieb. Jej cieľom totiž bolo posilniť si väčšinu v parlamente a získať tak silnejší mandát na vyjednávania s Európskou úniou o brexite.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonDavid DavisPhilip HammondTheresa Mayová