Premiérove výroky k Rómom vedú k rasizmu, tvrdia sulíkovci

Robert Fico
Robert Fico Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Za populizmu a extrém považuje SaS vyhlásenia premiéra Roberta Fica týkajúce sa rómskej otázky, podľa ktorých riešenie segregovaných spoločenstiev je možné len cez extrémne opatrenia.

Reaguje tak na premiérove vyjadrenia o internátnych školách pre rómske deti, o ktorých hovoril na stretnutí so študentmi.

SaS považuje takéto vyjadrenia za extrém, ktorý len povzbudzuje rasizmus v našej krajine a oslabuje beztak slabú ochotu štátu a verejnosti riešiť problémy sociálne vylúčených spoločenstiev efektívne a civilizovane. „Osobitne smutné je, že tieto zjednodušenia šíri premiér Fico medzi študentmi,“ pripomínajú liberáli.

Podľa SaS je zásadný rozpor medzi Ficovým „kvázi riešením“ rómskej problematiky a rómskou reformou splnomocnenca Petra Polláka.

SaS
Foto: SITA/Marián Peiger

„Kým Fico navrhuje posielať rómske deti do internátnych škôl alebo špeciálnych zariadení, Pollák s tým nesúhlasí. Tento rozpor pritom jednoznačne pochováva nádej, že v tomto volebnom období sa vďaka Pollákovi a rómskej reforme pohne riešenie rómskej otázky,“ reaguje SaS.

Pripomína, že bez podpory premiéra a bez podpory vlády nie je možná žiadna integrácia sociálne vylúčených spoločenstiev. Riešenie rómskej otázky cez internáty a špeciálne zariadenia by bola pritom zásadná zmena koncepcie, zmena paradigmy, hovoria liberáli.

„Premiér Fico by mal najskôr poznať smutný osud detí, ktoré vyšli z detských domovov na Slovensku a z väčšiny z nich sú bezdomovci, mal by poznať negatívne zahraničné skúsenosti s internátmi tohto typu, kým sa prihlási k takýmto skompromitovaným riešeniam,“ povedala poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová. SaS namiesto siláckych a populistických rečí pripravuje ďalšie z radu 30 opatrení na riešenie rómskej otázky. „Tentoraz predložíme na najbližšie schôdze parlamentu návrh na zavedenie povinnej predškolskej výchovy pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia,“ doplnila Nicholsonová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia NicholsonováRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita