Premiérový triumf Heikkinena na SP

Matti Heikkinen

DAVOS 12. decembra (WEBNOVINY) – V pretekoch mužov na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo švajčiarskom Davose triumfoval Matti Heikkinen z Fínska. Tri päťkilometrové okruhy s celkovým prevýšením 540 m za mierneho sneženia v štvorstupňovom mraze zvládol čoskoro 26-ročný (nar. 19. decembra 1983) majiteľ dvoch bronzových medailí z tohtoročného svetového šampionátu v Liberci za 35:54,8 min. Bolo to jeho premiérové prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus v kariére. O 14,4 s pomalší bol Švéd Marcus Hellner, bronz si vybojoval Maurice Manificat z Francúzska.

Z kvarteta Slovákov v 93-člennom štartovom poli bol najlepším Martin Bajčičák. Pri svojom jubilejnom desiatom štarte vo švajčiarskom vysokohorskom stredisku si vybojoval 20 bodov za 13. miesto. Po tradične pomalšom rozbehu sa postupne od piateho kilometra posúval vo výsledkovej listine vyššie. Za víťazom nakoniec zaostal o 47,2 s, od elitnej desiatky ho delilo 6,6 s. Ďalší traja slovenskí bežci sa do bodovanej tridsiatky nedostali. Ivan Bátory skončil tridsiaty šiesty, Michal Malák osemdesiaty a Petra Mlynára klasifikovali na 86. priečke.

Výsledky – 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom:

1. Matti Heikkinen (Fín.) 35:54,8 min, 2. Marcus Hellner (Švéd.)+14,4 s, 3. Maurice Manificat (Fr.) +15,9, 4. Emmanuel Jonnier (Fr.) +30,1, 5. Vincent Vittoz (Fr.) +31,1, 6. Robin Duvillard (Fr.) +33,6, 7. Kris Freeman (USA) +36,2, 8. Jean Marc Gaillard (Fr.) +37,8, 9. Devon Kershaw (Kan.) +39,0, 10. Pietro Piller Cotrer (Tal.) +40,6, … 13. Martin Bajčičák +47,2, 36. Ivan Bátory +1:19,7, 80. Michal Malák +2:58,3, 86. Peter Mlynár (všetci SR) +4:35,9